Strony

25 stycznia 2014

Filmowo: Złodziejka książek


Łącząca realizm z magią opowieść o dorastaniu dziewięcioletniej dziewczynki, która wysłana zostaje do rodziny zastępczej w Niemczech w czasach II wojny światowej. Dzięki swej jedynej pasji, książkom wykradanym skąd się da, odkrywa niesamowity świat, który pozwala przetrwać jej samej i jej bliskim.

Liesel trafia do rodziny zastępczej po tym jak oddaje ją matka. Dziewczynka nie jest zachwycona tą perspektywą i ciągle marzy o tym, że wróci do domu. Początkowo spotyka się z oschłością Rosy, by po czasie odkryć, że również ma dobre serce tak jak jej mąż. Hans od początku zajmuje się dziewczynką W międzyczasie poznaje Rudy'ego, chłopca mieszkającego obok, z którym się zaprzyjaźnia. Po pewnym czasie wybucha II wojna światowa a do ich domu trafia Niemiec żydowskiego pochodzenia i przyjaciel Hansa – Max. Rodzina ukrywa go, a za to grozi kara – śmierć. Jedyną chwilą oddechu dla małej Liesel są książki, które „wypożycza” z domu burmistrza.

O filmie głośno było już od dłuższego czasu, więc jak nadarzyła się okazja, obejrzałam go. Sam początek zaskakuje, gdyż narratorem filmu jest sama... śmierć, która później również komentuje wydarzenia i opowiada nam o bohaterach. Większość obrazu skupia się na relacjach międzyludzkich podczas II wojny światowej. Nie wszyscy zgadzają się władzą Hitlera, ale muszą to ukrywać, gdyż nie tylko oni by stracili życie, ale także całe ich rodziny. Ludzie obserwują jak ich przyjaciele są wywlekani z domów i nie mogą nic z tym zrobić. Trwa pobór do armii. Dzieci, gdy są same, wykrzykują obraźliwe zwroty do Hitlera. Bombardowania. Oto realia małego miasteczka.

Nie sposób było nie polubić naszej głównej bohaterki, która miała zadziorny charakterek i wykazywała się sporą pomysłowością. Tak samo Max czy Hans, to postacie, które da się lubić.

W filmie nie ma jakichś gwałtownych zwrotów akcji, całość przebiega spokojnie. Tylko zakończenie było szokujące. Trochę mi było smutno, że tak to się wszystko skończyło.

Moja ocena: 5/6

Reżyseria: Brian Percival
Scenariusz: Michael Petroni

Premiera: 3 października 2013 (świat)
31 stycznia 2014 (Polska)

Czas trwania: 2h 10 min

Obsada:
Geoffrey Rush – Hans Hubermann
Emily Watson – Rosa Hubermann
Sophie Nelisse – Liesel Meminger
Nico Liersch – Rudy Steiner
Ben Schnetzer – Max Vandenburg
Roger Allam – Narrator

Tytuł oryginalny: The Book Thief

Na podstawie powieści Markusa Zusaka o tym samym tytule

Zwiastun:

1 komentarz:

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway