Strony

11 lipca 2014

Kami Garcia & Margaret Stohl - Istoty Ciemności

Na pozór zwyczajne, spokojne miasteczko zmienia się w pole bitwy, na którym siły magii rozgrywają decydujące starcie. Ethan kiedyś wierzył, że to miasteczko – zagubione gdzieś w Karolinie Południowej i tkwiące na błotnistym dnie doliny rzeki Santee – jest totalnym końcem świata. Miejscem, w którym nigdy nic się nie dzieje i nic nigdy się nie zmieni. Jednak nie mógł się bardziej mylić. Dopiero Lena pokazała mu inne oblicze Gatlin, mroczny świat głęboko schowany pod omszałymi dębami i popękanymi chodnikami, w którym od pokoleń nad rodziną dziewczyny ciążyła klątwa. Gatlin, w którym działy się niemożliwe i magiczne rzeczy. Ethan i Lena tylko razem mogą przeciwstawić się złu czającemu się w zakamarkach miasta. Ale dziewczyna po śmierci wuja odsuwa się od Ethana. Dlaczego? Co się takiego wydarzyło? Chłopak nie może się z tym pogodzić. Zresztą dla niego jest już za późno. Teraz, kiedy poznał mroczną stronę Gatlin, nie ma już odwrotu. W podziemnych tunelach, które ciągną się w nieskończoność, nic nie jest tym, na co wygląda.

Piękne Istoty” oczarowały mnie swoją innością, niestety film już nie był tak dobry, a jak wygląda tom drugi „Kronik Obdarzonych” w porównaniu z pierwszą częścią i jej ekranizacją?

Wyjdź problemom naprzeciw, a spotkasz ich o połowę mniej.”

Pół książki skupia się w głównej mierze na próbie naprawienia relacji między Ethanem a Leną, ale oprócz tego pojawiają się inne wątki. W paru momentach autorki naprawdę zaskakiwały i wtedy zadawałam sobie pytania „Co? Naprawdę?”, bo po prostu nie mogłam w to wszystko uwierzyć. W „Istotach Ciemności” schodzimy w głąb tuneli Obdarzonych i to również mi się podobało. Panie pokazały dziwność tych dróg, która w pierwszym tomie nie została zbytnio rozbudowana. Mamy możliwość poznania dogłębniej Linka. Pojawiają się również nowi bohaterowie – Liv – pochodząca z Wielkiej Brytanii młoda studentka, która znajduje pracę w bibliotece w Gatlin oraz John Breed – tajemniczy inkub, który jest zdolny do robienia dziwnych rzeczy. Odkrywamy też zupełnie inną stronę Ridley. W pewnym momencie obawiałam się, że powstanie, nielubiany przeze mnie, trójkąt miłosny, ale na szczęście, autorki wybrnęły z tego. Uff.. nie zniosłabym tego znowu. Panie Garcia i Stohl wyjaśniają parę spraw – dlaczego Ethan słyszy piosenki przepowiadające przyszłość, rzucają też światło na śmierć jego matki. Narracja jest prowadzona w naprawdę fajny sposób. Rzadko kiedy spotyka się, aby narratorem był chłopak, rzuca to nowe światło na uczucia pomiędzy bohaterami. Ciekawe co panie przygotowały w następnym tomie. Mam nadzieję, że okaże się równie dobry.

Moja ocena: 5/6

Tytuł: Istoty Ciemności
Tytuł oryginalny: Beautiful Darkness
Seria: Kroniki Obdarzonych/Caster Chronicles #2
Autor: Kami Garcia & Margaret Stohl
Premiera: 4.05.2011r.
Ilość stron: 496
Wydawca: Wydawnictwo Łyński Kamień
Cena: 39,90 zł


Recenzja bierze udział w wyzwaniu:
http://magicznyswiatksiazki.pl/czytam-fantastyke-2014/


Piękne Istoty | Istoty Ciemności | Istoty Chaosu | Beautiful Redemption


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway