Strony

11 sierpnia 2012

John Marsden - Jutro, kiedy zaczęła się wojna

„W życiu znoju i chaosie
Jedna trwa zasada:
Cudze troski leczy dobroć,
A własne odwaga."

Mam na imię Ellie. Kilka dni temu wybraliśmy się w siedem osób na wyprawę do samego Piekła .Tak nazywa się niedostępne miejsce w górach. Wycieczka była próbą naszej przyjaźni. Niektórych z nas połączyło coś więcej.

Szczęśliwi wróciliśmy do domu. Ale to był powrót do piekła. Znaleźliśmy martwe zwierzęta, a nasi rodzice i wszyscy mieszkańcy miasta zniknęli.

Okazało się, że nie ma naszego świata.
Że nie ma już żadnych zasad.
A jutro musimy stworzyć własne.


Jutro to pierwsza z siedmiu części serii.

Głównymi bohaterami są nastolatkowie, którzy wybrali się na biwak. Po powrocie do domów znajdują martwe zwierzęta oraz puste ulice swojego miasta. Okazuje się, że podczas ich nieobecności wybuchła wojna. Ich rodziny zostały uwięzione, a miasto pilnie kontroluje wojsko obcej armii. Teraz młodzi ludzie muszą się ukrywać.  Ellie i jej przyjaciele próbują na własną rękę się dowiedzieć się czegokolwiek na temat inwazji, uwięzionych rodzinach działając jednocześnie jako partyzanci.
John Marsden pisze lekkim piórem i powieść czyta się bardzo szybko. W książce oprócz akcji jest również odrobina romansu. Autor poświęca również uwagę na opisy miasta i przyrody. Akcja „Jutra” rozgrywa się w teraźniejszości . Jest to książka o przetrwaniu i walce. Narratorką powieści jest Ellie. To bardzo silna, młoda dziewczyna, która w brutalny sposób została wyrwana ze swojego świata i teraz musi walczyć. Książka zawiera też wiele prawd uniwersalnych, które przez wiele lat się nie zmieniły. Dużo miejsca zajmują przemyślenia Ellie na temat życia i ludzi. Nie są to puste słowa, a przesłania którymi człowiek może się kierować. 

„Nie, piekło nie ma nic wspólnego z miejscem- piekło wiąże się z ludźmi. Może to ludzie są piekłem.”

 „Ludzie, cienie, dobro, zło, niebo, piekło: wszystko to tylko etykietki, nic więcej. Ludzie sami stworzyli te przeciwieństwa: natura ich nie dostrzegała. W naturze nawet życie i śmierć nie były przeciwieństwami - po prostu jedno stawało się przedłużeniem drugiego.”

„(...) prawdziwa odwaga polega chyba na tym, że robisz coś mimo wszelkiego strachu."

„Lepiej kochać i stracić, niż nie kochać nigdy."

Na podstawie „Jutra” nakręcono film. Premiera odbyła się 8 sierpnia 2010.


 Trailer filmu:


Książkę tę polecam wszystkim miłośnikom akcji i opowieści wojennych. Każdy z was znajdzie tam coś dla siebie.  

Moja ocena: 5/6

Tytuł: Jutro, kiedy zaczęła się wojna (org. Tomorrow, When the War Began)
Autor: John Marsden
Premiera: 6.04.2011 r. (1993 r.)
Ilość stron: 270
Wydawnictwo: Znak
Cena: 31,90 złBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway