Strony

21 sierpnia 2012

Lauren Oliver - 7 razy dziś


 Sam Kingston jest ładna, popularna, ma idealnego chłopaka i trzy najlepsze przyjaciółki. Mija kolejny dzień jej wspaniałego życia. Niestety wieczorna impreza przybiera zupełnie nieoczekiwany obrót. Kiedy Sam budzi się następnego dnia, z przerażeniem odkrywa, że znowu jest piątek 12 lutego, jeszcze raz dziś…

„Może dla ciebie jest jakieś jutro. Może dla ciebie istnieje tysiąc kolejnych dni albo trzy tysiące, albo dziesięć- tyle czasu, że możesz się w nim zanurzyć, taplać do woli, że możesz pozwolić by przesypywał ci się przez palce jak monety. Tyle czasu, że możesz go zmarnować. Ale dla niektórych istnieje tylko dziś. I tak naprawdę nigdy nie wiadomo”

Jak większość nastolatków, Sam nie martwi się zbytnio śmiercią, ale tej fatalnej piątkowej nocy, dziewczyna i jej przyjaciółki, uczestniczą w śmiertelnym wypadku samochodowym, który przypieczętuje jej los na wieczność. Oznaczało to dla Sam, że już zawsze będzie znana jako stereotypowa  popularna dziewczyna, która dostaje to co chce, nie patrząc się na krzywdę innych. Jednak, następnego dnia, panna Kingston budzi się i odkrywa, że znów jest piątek, a ona ma ponowną szansę, aby wszystko naprawić, przynajmniej ostatni dzień swojego życia. Czy zdoła to zrobić?
 
Przyszły tydzień dla Sam jest niezłą przygodą, mimo że jest to ten sam dzień powtarzany w kółko. Ponieważ Sam ponownie przeżywa każdy dzień, kawałki układanki zaczynają do siebie pasować, powoli pokazując czytelnikowi jak doszło do wypadku i ukazują jaką naprawdę dziewczyną ona jest. Na początku czułam do niej niechęć , może dlatego, że była tak jędzowata. Po pewnym czasie, gdy zrozumiała co tak naprawdę jest ważniejsze zmieniłam swój stosunek do niej. Szkoda, że odkryła to wszystko dopiero po swojej śmierci.

„7 razy dziś” to debiut Lauren Oliver. To dobra książka z ukrytą wiadomością, że trzeba żyć każdego dnia, tak jakby to był twój ostatni. Powieść posiada moralistyczną fabułę i sprawia, że zaczynamy myśleć o tym jak sami traktujemy innych ludzi, co do nich mówimy. Rozdziały są starannie zbudowane, w każdym odkrywamy coś nowego, co zmienia sposób patrzenia Sam (i nasz) na różne rzeczy. Powieść w stylu „Dnia Świstaka”.


Trailer książki"


Moja ocena: 6/6

Tytuł: 7 razy dziś (org. Before I Fall)
Autor: Lauren Oliver
Ilość stron: 384
Data premiery: 23.02.2011 r.
Wydawnictwo: Otwarte
Cena: 32,90 zł

1 komentarz:

  1. Muszę przeczytać w końcu tą książkę, już naczytałam się tyle pozytywnych opinii, a ja nadal nie przeczytałam... :(

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway