Strony

02 sierpnia 2012

Simon Beckett - Wołanie grobu


Najnowszy bestseller autora Chemii śmierci.

Im coś jest głębiej, tym dłużej przetrwa.

Martwe ciało odcięte od światła, powietrza i ciepła może trwać prawie wiecznie.

Jednak w naturze nic naprawdę nie ginie i nic też nie pozostaje całkiem ukryte.

Doktor David Hunter powraca tam, gdzie wszystko się zaczęło. Na „wilgotne ponure torfowisko w Kornwalii, osłonięte postrzępionymi i nieprzewidywalnymi kurtynami mgły”. Wtedy był szczęśliwym mężem i ojcem.

Wtedy praca antropologa sądowego dawała mu satysfakcję.

A potem jego świat runął.

Teraz ma dokończyć śledztwo, które przerwano na krótko przed jego osobistą tragedią.

Doktor Hunter wraca tu, by usłyszeć wołanie grobów i skłonić zmarłych do zwierzeń.

Bo nic nie pozostaje ukryte na zawsze...

Osiem lat wcześniej: Odnaleziono grób ofiary bestialskiego mordu. Doktor David Hunter – młody antropolog sądowy – bada zwłoki. Odrażający fizycznie mężczyzna o straszliwej sile przyznał się do zabójstw czterech dziewcząt. Miał wskazać, gdzie je pogrzebał. Ale uciekł. Mogił nie znaleziono. Dochodzenie przerwano.
A potem był tragiczny wypadek, który odmieni doktora Huntera na zawsze.

Teraz: Morderca znowu jest na wolności. Doktor Hunter znowu zostaje wezwany do Dartmoor. Te same ponure torfowiska i wrzosowiska. Ta sama wilgotna mgła. Ten sam morderca. I ci sami ludzie, z którymi wtedy Hunter pracował. Ta sama kobieta – psycholog policyjny, która teraz boi się… Bardzo się boi.

Wokół gęstnieją przeszłość i strach. Narastają, obezwładniają. Znowu każdy może być ofiarą i każdy może być mordercą.
 

Osiem lat temu znaleziono ciało zakopane na ponurych wrzosowiskach Dartmoor. Sądowy antropolog, dr David Hunter wraz z ekipą poszukiwawczą próbują odnaleźć pozostałe ciała, bowiem sądzą, że to które odnaleziono należy do jednej z ofiar Jerome Monka. Morderca zgłasza chęć do pomocy przy poszukiwaniach. Niestety nie kończą się one zbyt dobrze: Monk próbuje uciec. Gdy bezpiecznie trafia za kratki, poszukiwania tracą impet i zostają odwołane.

Wszystko się zmienia, gdy Jerome Monk ucieka z więzienia i wydaje się, że będzie polował na członków  dawnej ekspedycji poszukiwawczej.  Doktor David Hunter odpowiada na tajemniczy telefon od jednej z dawnych współpracownic, Sophie Keller, i zaczyna zdawać sobie sprawę, że te wydarzenia i te z przed ośmiu lat są ze sobą powiązane. Komu dr Hunter może zaufać? Jaka jest prawda o tych morderstwach.

„Wołanie grobu” to czwarta część przygód antropologa sądowego. Każdą z powieści o doktorze Hunterze można przeczytać oddzielnie w dowolnej kolejności. Akcja płynie w szybkim tempie, niektóre momenty historii były bardzo przewidywalne, ale nie wpływa to zbytnio na jakość książki. Dartmoor jest przedstawione jako odizolowane od świata, ponure miejsce z własnymi sekretami.
U pana Becketta nie zabraknie mrocznego klimatu oraz tajemniczych miejsc. Wszystko opisywane jest bardzo szczegółowo i to jest duży plus.

Książka to thiller z kryminalną zagadką. Polecam ją wszystkim fanom wyżej wymienionemu gatunkowi.

Moja ocena: 4+/6

Tytuł: Wołanie grobu (org. The Calling of the Grave)
Autor: Simon Beckett
Data premiery: 10.05.2011r.
Ilość stron: 368
Wydawnictwo: Amber
Cena: 37,80 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway