Strony

31 sierpnia 2014

Diana Gabaldon - Obca

Jest rok 1945. Claire Randall, pielęgniarka pracująca w czasie wojny w szpitalu polowym, wraca z frontu i spędza z mężem wakacje w Szkocji. W czasie spaceru natrafiają na kamienny krąg, Claire dotyka głazu i... zostaje przeniesiona do roku 1743. Nagle zjawia się w świecie pełnym niebezpieczeństw. Dostaje się w sam środek intryg właścicieli ziemskich i knowań szpiegów, które zagrażają jej życiu i mogą złamać serce...


Tam bowiem, gdzie jest miłość, słowa są niepotrzebne. Miłość jest wszystkim. Jest nieśmiertelna. I wystarcza za wszystko inne.”

I na zakończenie sierpnia recenzja książki, która została wydana już jakiś czas temu, ale dopiero teraz o niej usłyszałam. Do przeczytania tej niezwykle grubej pozycji zachęcił mnie pierwszy odcinek serialu nakręconego właśnie na jej podstawie. I już po pierwszych stronach nie mogłam się od niej oderwać, a dalej było jeszcze lepiej.

Narratorką i główną bohaterką jest Claire Randall, młoda, zamężna kobieta, która po II wojnie światowej chce wraz ze swoim ukochanym odpocząć od całego świata. Jest to niezwykła dziewczyna, od razu ją polubiłam, a to chyba za jej styl wypowiedzi – strasznie przypominała mnie ;D. Ale to nie jedyne jej cechy, które mnie do niej przekonały. Polubiłam również Jamie'go, pomimo tego, że czasami potrafił być brutalny. Wszystkie postacie zostały wykreowane naprawdę świetnie, każda z nich miała coś w sobie charakterystycznego i każda była jakąś indywidualnością.

Diana Gabaldon odwzorowuje rzeczywistość XVIII-wiecznej Szkocji w ciekawy sposób. Akcja książki czasami mknie, a czasami zwalnia, ale bez względu na jej szybkość całość jest niezmiernie ciekawa. Przez większość czasu mamy do czynienia z pościgami, ucieczkami, walkami, intrygami czy wiarą w zabobony, która może mieć tragiczne skutki. Z każdą przewracaną stroną chciałam więcej. Pomimo grubości książki czyta się ją szybko i lekko. Można powiedzieć, że wręcz zakochałam się w świecie autorki. Z przyjemnością sięgnę po dalsze tomy, a serial będę oglądać i mieć nadzieję, że utrzyma poziom książki.

Moja ocena: 6/6

Tytuł: Obca
Tytuł oryginalny: Outlander
Seria: Obca/Outlander #1
Autor: Diana Gabaldon
Premiera: 5.05.2010r.
Ilość stron: 712
Wydawca: Wydawnictwo Świat Książki
Cena: 39,90 zł

Zwiastun serialu:

Recenzja bierze udział w wyzwaniu:
http://magicznyswiatksiazki.pl/czytam-fantastyke-2014/


Obca | Uwięziona w bursztynie | Podróżniczka | Jesienne werble | Ognisty krzyż | Tchnienie śniegu i popiołu | Echo w kości


5 komentarzy:

 1. Nie słyszałam ani o serialu, ani o książce. Niemniej twoja opinia zachęca :)

  OdpowiedzUsuń
 2. serial wspaniały, szkoda ze nie ma wszystkich odcinków:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz rozpoczął się 2 sezon serialu :) Odcinki w sieci pojawiają się w niedzielę :)

   Usuń
 3. czy książka jest dostępna w bibliotece?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie na szczęście jest dostępna cała seria :) Książka została wydana kilka lat temu, więc powinna być w prawie każdej bibliotece :)

   Usuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway