Strony

08 sierpnia 2014

Philippa Gregory - Odmieniec

Siedemnastoletnia Izolda zostaje zamknięta w klasztorze, aby nie mogła dochodzić swoich praw do spadku po zmarłym ojcu. Kiedy zakonnice, nad którymi sprawuje pieczę jako przełożona, zaczynają lunatykować i zdradzać oznaki obłędu, do opactwa Lucretili przybywa młody nowicjusz Luca Vero, by na polecenie samego papieża wyjaśnić sprawę. Luca i Izolda, zmuszeni stawić czoło największym lękom świata średniowiecznego – czarnej magii, wilkołakom, szaleństwu – rozpoczynają poszukiwania prawdy, swojego przeznaczenia, a także miłości.Nigdy jeszcze nie czytałam książki Philippy Gregory, a okładka niezmiernie kusiła mnie już od jakiegoś czasu. Więc czemu by nie sięgnąć?

Powieść wciągnęła mnie od pierwszej strony. Przez większość czasu nie wiadomo kto albo co stoi za tymi wydarzeniami w klasztorze. Ale co najlepsze, cała akcja książki nie skupia się wyłącznie na tym miejscu. W drugiej części przenosimy się do małej wioski, gdzie badamy sprawę tajemniczego stwora, który od paru lat nęka zamieszkujących ją ludzi. Bohaterowie zostali dobrze wykreowani, ale najbardziej polubiłam chyba Iszrak, nie wiem dlaczego, po prostu zawsze lubiłam takie buntownicze dziewczyny jako bohaterki powieści. Luca też nie był zły. Podobało mi się to, że zawsze musiał dowiedzieć się prawdy i był sprawiedliwy. Freize'a też nie da się nie lubić, zwłaszcza za jego odzywki i dobroć. Izolda to dziewczyna, która stara się postępować dobrze, ale nie zawsze jej to wychodzi. Najbardziej pesymistyczną postacią był brat Piotr.
 
Zabierając się do książki myślałam, że pojawią tu się jakieś potworne wilkołaki czy czarownice, a tu nic. I bardzo się cieszę. Po zakończeniu pozostaje też parę pytań bez odpowiedzi (o co chodzi z tymi odmieńcami?, jak uwolniły się dziewczyny?). Mam nadzieję, że autorka utrzymała w podobnym stylu następną część i to, co niewiadome, wyjaśni. 
 

Moja ocena: 4+/6

Tytuł: Odmieniec
Tytuł oryginalny: Changeling
Seria: Zakon Ciemności/Order of Darkness #1
Autor: Philippa Gregory
Premiera: 8.05.2013r.
Ilość stron: 288
Wydawca: Wydawnictwo Egmont
Cena: 29,99 złOdmieniec | Krucjata | Fool's Gold2 komentarze:

  1. Dostałam ją w prezencie jakiś czas temu, ale jakoś tak leży i czeka...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam tak samo, ale z inną pozycją ;) "Trafny wybór" dostałam ponad rok temu i jakoś nie potrafię się zebrać, aby go przeczytać...

      Usuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway