Strony

05 września 2014

Emmy Laybourne - Monument 14. Odcięci od świata

Potężne tsunami pustoszy wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Nad krajem przetaczają się straszliwe burze, a ze zniszczonego ośrodka wojskowego wydostaje się tajemnicza broń chemiczna. Sześcioro licealistów, dwójka gimnazjalistów i szóstka mniejszych dzieci po wypadku w drodze do szkoły chroni się w supermarkecie. Wielki sklep szybko staje się jednak zarówno ich schronieniem, jak i więzieniem. Grupka zdanych na siebie, przerażonych, odciętych od świata dzieciaków zaczyna tworzyć małą społeczność: organizują sobie życie, dzielą obowiązki, starsi opiekują się młodszymi, ale też ujawniają się szkolne sympatie, antypatie i skrywane dotąd uczucia, wyłaniają się naturalni przywódcy i ci, którzy chcą skorzystać z sytuacji i trochę się zabawić…


Przyszła noc i zapadła ciężko.
Nie jakby Bóg nakrył ziemię kocem,
Ale jakby ktoś zdmuchnął świeczkę.
Nagle i zupełnie.
Ciemność. Tak po prostu.”

Kolejna książka z kolejną wizją końca świata, ale jakby pomyśleć, czy nie istnieje szansa, że coś takiego może przydarzyć się i nam? No bo przecież ogromne wulkany istnieją, a nawet naukowcy przewidują, że jeden z największych – Yellowstone – może wkrótce wybuchnąć, co miałoby katastrofalne skutki dla całego świata.

Wydawać się mogłoby również, że w takim supermarkecie, po apokalipsie, może niewiele się dziać. Sama zastanawiałam się co takiego mogłoby się wydarzyć. Okazuje się, że wiele. Każdy dzień sprawia, że bohaterowie muszą szykować się na kolejne niespodzianki. Wydarzenia obserwujemy dzięki Deanowi – szkolnemu przeciętniakowi, podkochujący się w starszej o dwa lata koleżance, która (co za pech) również zostaje uwięziona w Greenway'u.

Każdy z bohaterów zostaje dokładnie opisany i każdy jest zupełnie inny. Mamy Maxa, dzieciaka z podstawówki, który zna historie, jakich chłopiec w jego wieku nie powinien znać. Urzekł mnie również Ulysess – hiszpańskojęzyczne dziecko, którego prawie nikt nie rozumie. Irytujący potrafił być Batiste – wychowany na surowego katolika, który co trochę upominał innych.

Niemcy
Autorka nie tylko opisuje dokładnie postacie, ale też sklep, w którym się znajdują, nawet zostaje do książki dołączona mapka. Oczywiście wątki miłosne pojawiają się, ale schodzą na drugi plan, bo przecież ważniejsze jest przetrwanie. Starsi muszą zaopiekować się młodszymi i wyjaśnić im, że na razie nie mogą wrócić do swoich mam. Zaś niektórzy starsi dobrali się do składu alkoholu lub leków. Panuje totalny chaos, ale to dzięki różnym reakcjom na tę sytuację, książka staje się bardziej realistyczna.

Nawet nie zauważyłam kiedy czytałam już ostatnią stronę. Mam nadzieję, że drugi tom będzie równie dobry, a nawet lepszy. 

Moja ocena: 5/6

Tytuł: Odcięci od świata
Tytuł oryginalny: Monument 14
Seria: Monument 14 #1
Autor: Emmy Laybourne
Premiera: 17.06.2014r.
Ilość stron: 344
Wydawca: Wydawnictwo Rebis
Cena: 33,90 zł
 

Recenzja bierze udział w wyzwaniu:
http://magicznyswiatksiazki.pl/czytam-fantastyke-2014/


Odcięci od świata | Niebo w ogniu | Savage Drift

2 komentarze:

  1. Ja też uznaję lekturę tej książki za niesamowicie wciągającą. Ledwie zaczęłam i już skończyłam... Cud :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja teraz poluję na drugi tom ;D Już się nie mogę doczekać jak dostanę go w swoje łapki ;P

      Usuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway