Strony

12 września 2014

Filmowo: Na skraju jutra

Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w której rasa obcych, zwanych Mimikami (Mimics), przypuściła na Ziemię bezlitosny atak i rozpanoszyła niczym pszczeli rój, obracając w ruinę całe miasta i zostawiając za sobą miliony ludzkich ofiar. Żadna armia na świecie nie może dorównać szybkością, okrucieństwem czy pozorną zdolnością przewidywania przyszłości uzbrojonym po zęby wojownikom z kosmosu, jak również ich dowódcom, którzy wydają rozkazy telepatycznie. Jednak nadszedł czas, kiedy armie całego świata połączyły swoje siły, by stanąć do decydującej walki na śmierć i życie przeciwko napastnikom z kosmosu.

Bohaterem filmu jest Bill Cage (Tom Cruise) major w wojsku Stanów Zjednoczonych, który zachęca ludzi do walki z kosmitami, ale sam nigdy nie był na linii frontu. Lecz niespodziewanie, za próbę szantażu na generale, zostaje zdegradowany i wysłany do walki. Tam, zabijając jednego ze stworów, zostaje oblany tajemniczą substancją i... budzi się ponownie dzień wcześniej. I tak w sumie kilkaset razy. Podczas jednej z powtórek poznaje Ritę Vrataski (Emily Blunt), która prosi go, aby odnalazł ją, gdy się obudzi. Dziewczyna postanawia wytrenować go na superżołnierza. 

 

Film posiada fajnie skonstruowaną fabułę. Tutaj dostajemy historię prostą, która nie męczy widza. Produkcja właściwie przypomina grę komputerową, w której gracz za każdym razem kiedy ginie, włącza ostatni zapis. Pomimo tego, że film właściwie skupia się na walce z kosmitami i próbie uratowania świata przed całkowitym zniszczeniem, obserwujemy też zmianę osobowości pana Cage'a. Z samolubnego człowieka staje się mężczyzną potrafiącym działać w drużynie i zdolnego do poświęceń. Mogłoby się wydawać, że takie powtarzanie jest nudne, ale akurat tutaj za każdym razem bohater dowiaduje się czegoś nowego i dostaje jakąś lekcję. Momentami również nie można powstrzymać się od śmiechu, w szczególności w chwilach kiedy Rita „resetuje” dzień.

Widać jak wiele wysiłku twórcy włożyli w najmniejszy detal filmu. Pomysł na ukazanie Mimików naprawdę pomysłowy – takich kosmitów jeszcze w kinie nie mieliśmy. Ekranizacja ta cieszy oko, osobiście myślałam, że będzie to kolejny gniot pełen strzelanin i niczego więcej, ale na szczęści twórcy trochę się postarali.


Zwiastun:

Reżyseria: Doug Liman
Scenariusz: Christopher McQuarrie, Jez Butterworth, John-Henry Butterworth
Premiera: 6 czerwca 2014 (Polska)/28 maja 2014 (świat)
Czas trwania: 1h 53min
Gatunek: akcja, sci-fi
Produkcja: USA, Australia
Tytuł oryginału: Edge of Tomorrow


Obsada:
Tom Cruise – Bill Cage
Emily Blunt – Rita
Brendan Gleeson – Generał Bringham
Bill Baxon – Farell
Jonas Armstrong – Skinner
Tony Way – Kimmel
Kick Gurry – Griff
Franz Drameh - Ford


Na podstawie książki „Na skraju jutra. All You Need Is Kill” Hiroshiego Sakurazaki

1 komentarz:

  1. Nie słyszałam o tym filmie, ale Twój opis brzmi ciekawie :) Może nawet za książką bym się rozejrzała...

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway