Strony

28 kwietnia 2015

Diana Gabaldon - Podróżniczka

Jest rok 1746. 16 kwietnia armia króla Jerzego II rozgromiła wojska Karola Edwarda Stuarta w bitwie pod Culloden w Szkocji. Po walce Anglicy przeczesali pole bitwy, dobijając rannych. Większość tych, którzy przeżyli, stracono w Anglii, a tysiąc jeńców sprzedano jako niewolników do pracy na amerykańskich plantacjach bawełny.
Rok 1968. Claire, zagłębiając się w dokumenty z epoki ii drżąc o Jamiego, usiłuje odgadnąć koleje jego losu. Czy „Czerwony Jamie” przeżył masakrę pod Culloden? A jeśli znalazł się wśród ocalonych, czy odwzajemnia jej tęsknotę? Jak ułożyło się jego życie? Czy kiedykolwiek zdołają się odnaleźć? Czy nawet najgorętsza miłość może pokonać dzielące ich wieki?

Mimo że miłość jest potęgą, wymaga stałej opieki. Trzeba nad nią czuwać. Nawet największy ogień wymaga nieustannej kontroli.”

Ponownie Jamie i Claire borykają się z wieloma niebezpieczeństwami i trudnościami. Świetne opisy, wartka akcja i ciekawi bohaterowie sprawiają, że czyta się ją jednym tchem. Lecz pomimo wielu ciekawych wątków, nie mogłam odpędzić się od myśli, że zarówno Jamie (on to chyba jest robotem – tyle razy był raniony, że normalny człowiek to dawno znalazłby się na tamtym świecie) i Claire mają niezwykle dużo szczęścia i za każdym razem potrafią przetrwać, przez co książka momentami robiła się trochę przewidywalna. Ale tak nie było zawsze. Autorka potrafiła zaskoczyć i to w pozytywny sposób. Nie spodziewałam się ponownie spotkać paru bohaterów z pierwszego tomu. Najbardziej lubiłam te fragmenty, które rozgrywały się w XVIII wieku, a nie te z XX. Szkoda tylko, że nie mieliśmy głębszego obrazu świata, bo obserwowanie go prawie wyłącznie z perspektywy Claire robi się nużące. Jednak ta seria nadal jest jedną z lepszych jakie czytałam chociaż jeśli każdy tom liczy po prawie 1000 stron to już nie wiem, co tam może się znaleźć, ale z przyjemnością się dowiem.

Moja ocena: 5+/6

Tytuł: Podróżniczka
Tytuł oryginalny: Voyager
Seria: Obca/Outlander #3
Autor: Diana Gabaldon
Premiera: 22.09.2010r.
Ilość stron: 952
Wydawca: Wydawnictwo Świat Książki
Cena: 49,90 zł

Obca | Uwięziona w bursztynie | Podróżniczka | Jesienne werble | Ognisty krzyż | Tchnienie śniegu i popiołu | Kość z kości | Written In My Own Heart's Blood

 Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę.

2 komentarze:

  1. Przede mną Obca i Uwięziona w bursztynie, ale podejrzewam, że i do tego tomu dotrę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Podróżniczka" to i tak dopiero początek :D Jeszcze pięć tomów do końca, a każdy po prawie 1000 stron :)

      Usuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway