Strony

30 maja 2016

Ann Brashares - Tu i teraz
Jest 2014 rok. Cztery lata temu szesnastoletnia dziś Prenna James wyemigrowała do Nowego Jorku, w którym nadal czuje się obco. Problem polega na tym, że dziewczyna nie przybyła z innego kraju – przybyła z przyszłości, w której ludzkość została zdziesiątkowana z powodu roznoszonej przez komary zarazy, a świat, który znamy, legł w gruzach. Ucieczka w przeszłość była jedyną szansą ocalenia dla tych, którzy przeżyli. Wszyscy muszą absolutnie podporządkować się dobru społeczności i ściśle przestrzegać reguł. Nawiązywanie bliskich relacji z „tubylcami” jest zakazane. Tylko co zrobić, kiedy na horyzoncie pojawia się przystojny chłopak, Ethan Jarves?

Dzieli ich kilkadziesiąt lat, łączy uczucie. We dwoje są zdolni odmienić bieg historii. Ale czy będą w stanie to zrobić?

Miłość ponadczasowa to już dosyć znany temat. Pojawia się coraz więcej książek, w którym jeden bohater cofa się w czasie (z różnych przyczyn) i poznaje osobę w której się zakochuje. I podobnie jest tutaj. Czy Ann Brashares stworzyła ciekawą historię?

Główną bohaterką jest Prenna, która wraz z rodziną uciekła przed zarazą jaka nęka ludzkość pod koniec XXI wieku. Nastolatka pragnie przystosować się do życia w 2014 r. co nie jest łatwe, gdyż sporo dzieli ludzkość – m.in. język czy technologia, a także obawa czy nie przenosi choroby. Prenna to dziewczyna, która potrafi walczyć o to, czego pragnie. Drugim ważnym bohaterem jest Ethan. Chłopak akceptuje czasami dziwaczne zachowanie Prenny, a także zrobiłby dla niej wszystko.

Książka jest bardzo krótka, przez co szybko się ją czyta. Na duży plus zasługuje ukazanie społeczności, która przybyła z przyszłości i zasad jakie je obowiązują. Nie wszystko jest takie, jakie nam się na pierwszy rzut oka wydaje. Im dalej się zagłębiamy, tym więcej odpowiedzi udziela nam autorka. „Tu i teraz” na początku jest dosyć spokojna, ale później pojawia się troszkę więcej akcji. Szkoda, że tak szybko się skończyła. Ann Brashares mogła ją troszeczkę poszerzyć, zwłaszcza, że niektóre fragmenty aż się o to prosiły.


Moja ocena: 3+/6

Tytuł: Tu i teraz
Tytuł oryginalny: The Here and Now
Seria: ---
Autor: Ann Brashares
Premiera: 13.01.2016r.
Ilość stron: 284
Wydawca: Wydawnictwo YA!
Cena: 34,99 złRecenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę.

1 komentarz:

  1. Może kiedyś przeczytam, bo widziałam ją w bibliotece - w innym przypadku na pewno bym nie kupiła. Aczkolwiek nie będę miała względem niej wysokich oczekiwań.
    Pozdrawiam :)
    houseofreaders.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway