Strony

04 lutego 2015

Gemma Malley - Deklaracja

A gdybyście wy byli nadmiarami w świecie legalnych ludzi?
Gdybyście nie mieli prawa żyć.
Gdybyście byli zamknięci w zakładzie dla nadmiarów i nie znali świata za murami.
Gdybyście uwierzyli, że nie macie żadnych praw i możecie tylko służyć innym.
A gdyby wtedy zjawił się ktoś, kto opowiedziałby wam o prawdziwym życiu.
Gdyby przekonał was, że Ziemia jest dla wszystkich ludzi, a wy nie jesteście nadmiarami, skoro ktoś was kocha i potrzebuje?
Czy tak będzie wyglądać świat w przyszłości?


Anna ma prawie piętnaście lat i jest nadmiarem. Od ponad dekady żyje w specjalnym ośrodku dla nadmiarów, gdzie uczy się jak być Użyteczną. Dziewczyna musi znać Swoje Miejsce w tym świecie albo inaczej może zostać przeniesiona do obozu pracy. Nastolatka wierzy we wszystko co zostaje jej powiedziane. Anna bardzo stara się, aby wszystko było idealnie... dopóki w ośrodku nie pojawia się Peter. Chłopak to rówieśnik dziewczyny i zjawił się na polecenie jej rodziców..


Nadmiar to coś zbędnego. Niepotrzebnego. Nie można być nadmiarem, jeśli ktoś cię potrzebuje. Nie można być nadmiarem, jeśli ktoś cię kocha.”

Już od samego początku książka wciąga i zarazem przeraża. Autorka tak realistycznie ukazała pranie mózgu jakiemu została poddana Anna, że samemu można w to wszystko uwierzyć. Podobała mi się idea Długowieczności, Deklaracji czy Rezygnacji. Gemma Malley stopniowo odkrywa przed czytelnikiem zasady działania społeczeństwa czy to jak funkcjonuje Władza. Wątek miłosny jest obecny, ale stanowi on tylko tło do historii i uzupełnia akcję, która rozkręca się powoli, by pod koniec lektury mocno przyspieszyć. Emocji i zaskakujących sytuacji na pewno nie zabraknie. Powieść, oprócz zapewnienia nam rozrywki, zmusza do zadania paru bardzo ważnych pytań. Na pewno sięgnę po kontynuację. Szczerze polecam!
 
Moja ocena: 6/6

Tytuł: Deklaracja
Tytuł oryginalny: The Declaration
Seria: Deklaracja/The Declaration #1
Autor: Gemma Malley
Premiera: 16.06.2010r.
Ilość stron: 312
Wydawca: Wydawnictwo Wilga
Cena: 29,90 zł

Deklaracja | W sieci | Jutro

Recenzja bierze udział w wyzwaniu Czytam fantastykę

2 komentarze:

  1. Od dłuższego czasu mam ochotę na tę książkę, ale ciągle się mijamy. Gdzieś usłyszałam/przeczytałam, że główna bohaterka potrafi być irytująca i chyba to mnie najmocniej wstrzymuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może czasami bywała irytująca, ale nie za często :D

      Usuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway