Strony

19 lutego 2015

John Marsden - Nieuleczalna

Nastoletnia Ellie i jej przyjaciele próbują poukładać swoje życie po zakończeniu wojny. Dziewczyna stara się otoczyć opieką małego, osieroconego Gavina, który zaczyna sprawiać jej coraz więcej problemów. Mimo zawartego pokoju w kraju nie jest spokojnie i marzenie o bezpiecznym domu nadal nie chce się ziścić.
Czy Ellie, która podczas wojny nieustannie ryzykowała swoim życiem, nie wykorzystała już całego limitu szczęścia? Czy pozwoli sobie wreszcie na miłość, która nieoczekiwanie na nią spłynie?

Jeśli znasz czyjąś historię, znasz też jego samego. Jeśli nie znasz tej historii, jego też nie znasz.”

To już przedostatnia część przygód Ellie i jej przyjaciół, która wciągnęła mnie w swój świat, chociaż początek może być niezbyt obiecujący, gdyż skupia się wokół rolnictwa. Później na przemiennie pojawia się akcja i kilka rozdziałów względnego spokoju.

Fabuła w większości skupia się na relacjach Ellie z Gavinem, którym musi zajmować się po śmierci rodziców. I to przez niego dziewczyna wpada w większość kłopotów. Powraca również motyw organizacji „Wyzwolenie” - nadal nie wiemy, kto jest jego przywódcą.W książce wyjaśniają się pewne zagadki oraz pojawiają się nowe. 

W książce autor pokazuje nam, że jednak wiedza zdobyta w szkole, a zawłaszcza na matematyce, nie zawsze jest bezużyteczna, bo twierdzenie Pitagorasa potrafi uratować życie. I podobnie jak w poprzednich częściach John Marsden, za pomocą Ellie, wysnuwa wiele życiowych mądrości. Epilog zapowiada, że w trzecim tomie będzie się coś działo i już zacieram łapki, żeby go przeczytać chociaż przykro mi będzie rozstać się z tymi postaciami. Również dopiero zakończenie wyjaśnia nam tytuł książki. Autor cały czas pisze naprawdę plastycznym językiem, nie ma problemów z wyobrażeniem sobie tych wszystkich sytuacji.  

Paradoks miłości polega na tym, że miłość rani i uzdrawia. Poprawia ci samopoczucie tylko po to, żeby je popsuć. Dajesz się jej porwać, choć wiesz, że cię zdradzi. A kolejnym paradoksem jest to, że dajesz się jej porwać jako jednostka, bo zakochujesz się w kimś jako jednostka, ale przez to tracisz mnóstwo swojej indywidualności.”
 
Moja ocena: 4+/6

Tytuł: Nieuleczalna
Tytuł oryginalny: Incurable
Seria: Kroniki Ellie/The Ellie Chronicles #2
Autor: John Marsden
Premiera: 5.06.2013r.
Ilość stron: 296
Wydawca: Wydawnictwo Znak
Cena: 31,90 zł

Kroniki Ellie | Nieuleczalna | Przyciągając burze

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam tę serie. A ta książka jest najlepszą z Kronik. Jednak brakuje starych bohaterów;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też za nimi tęskniłam podczas czytania :)

   Usuń
 2. Mnie nie ciągnie do tej serii. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cały cykl wydaje mi się ciekawy, kupiłam sobie dwa pierwsze tomy, ale zawsze znajduje się coś innego do czytania... Chyba warto się w końcu przemóc ^_^

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway