Strony

18 sierpnia 2015

Bear Grylls - Urodzony by przetrwać

Czy jesteś gotów jeść robaki? Wykopać sobie schronienie w śniegu? Wysysać płyn z rybich oczu? Bear Grylls podpowie ci, jak sobie poradzić w ekstremalnych warunkach...
Bear Grylls, który w brytyjskich oddziałach specjalnych SAS nauczył się sztuki przetrwania w najbardziej niegościnnych miejscach na Ziemi, w 1996 roku podczas skoku spadochronowego przeżył ciężki wypadek- złamał kręgosłup w trzech miejscach. Mimo to po wielomiesięcznej rehabilitacji zrealizował swe dziecięce marzenie i jako najmłodszy Brytyjczyk w historii zdobył Mount Everest.
W poradniku pokazuje, że każdy z nas może sobie poradzić nawet w najbardziej niebezpiecznych sytuacjach: przeprawić się przez rzekę pełną piranii, zabić groźnego węża, zdobyć wodę na suchej jak pieprz pustyni, odpędzić niedźwiedzia grizzly.
Jeśli kiedykolwiek zagubisz się wysoko w górach, rozbijesz na bezludnej wyspie, zbłądzisz w dżungli albo na bezkresnych, śnieżnych pustkowiach Alaski, po przeczytaniu tej książki będziesz wiedział, co zrobić. Przetrwasz.

Bear Grylls znany mi jest przede wszystkim z programów lecących na Discovery Channel i które lubię oglądać. Teraz przyszła jednak pora na jego książki. Pierwszy wybór padł na "Urodzonego by przetrwać".

Bear Grylls podzielił poradnik na sześć rozdziałów i każdy poświęcił innej tematyce. W pierwszym znajdujemy ogólne informacje – jak określić kierunek, rozpalić ognisko, przygotować sobie obiadek czy użyteczne rośliny.. Kolejne podzielił na tereny – las, lodową pustynię, dżunglę, piaszczystą pustynię i morze. I w każdym z nich skupia się na charakterystycznych dla nich ważnych rzeczach – niebezpieczeństwach, roślinach, zwierzętach czy metodach stwarzania schronienia.

Dużym plusem tego poradnika na pewno są kolorowe zdjęcia i rysunki obecne na każdej stronie – chociaż niektóre mogą wydawać się odrobinę obrzydliwe tak samo jak niektóre opisy. Autor urozmaica wpisy różnego rodzaju przykładami.

Książka Beara Gryllsa jest poradnikiem survivalowym, ale wiele informacji można z niej wynieść. Są to rzeczy, które przydadzą się nie tylko fanom survivalu, ale także tym, którzy lubią wypady na biwaki, w góry czy spacery po lesie, ponieważ nie można być pewnym co nam się przydarzy, a wtedy to co przeczytaliśmy i zapamiętaliśmy z tej książki może pomóc nam wyjść cało z kłopotów. Czy to przewidzenie pogody i znalezienie odpowiedniego schronienia, czy rozpalenie ogniska. 
 
Książkę czyta się przyjemnie i szybko. Pisana również z lekkim humorem. Polecam ją tym, którzy nie boją się wrażeń i mają mocne nerwy. 

Moja ocena: 5/6

Tytuł: Urodzony by przetrwać
Tytuł oryginalny: Born Survivor: Survival Techniques From The Most Dangerous Places On Earth
Seria: ---
Autor: Bear Grylls
Premiera: 4.05.2011r.
Ilość stron: 256
Wydawca: Wydawnictwo Pascal
Cena: 39,90 zł
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway