Strony

26 lutego 2016

Filmowo: PokójJack ma pięć lat, gdy dowiaduje się od mamy, że pokój, w którym mieszka z nią od urodzenia, nie jest całym światem. Wychował się tu, myśląc, że po drugiej stronie ścian jest pustka. Teraz matka decyduje się powiedzieć mu prawdę i z jego pomocą podjąć walkę o wolność. Od prawie 6 lat są więzieni przez człowieka, który każe nazywać się Dużym Nickiem. Izoluje ich od świata, grożąc, że próba ucieczki zostanie ukarana śmiercią. Mama obmyśla niezwykle ryzykowny plan, którego głównym bohaterem ma być właśnie Jack. Wkrótce okaże się, że nie samo odzyskanie wolności jest największym wyzwaniem, ale konieczność odnalezienia się w niej i nauka życia na nowo. (opis: filmweb.pl)

Film chciałam obejrzeć jak tylko o nim usłyszałam, ale zanim wszedł na ekrany kin przeczytałam powieść na podstawie, której powstał i zakochałam się w historii, która została w niej opowiedziana. Dzisiaj przyszedł wreszcie dzień, w którym udało mi się go zobaczyć po raz pierwszy.

W główne role wcielają się Brie Larson jako Ma, czyli Joy Newsom i Jacob Tremblay jako Jack. Oboje zachwycają swoimi rolami. Jacob jak na tak młody wiek świetnie oddawał na ekranie rozmaite emocje – strach, szczęście, ból. Podobnie było z Brie Larson, chociaż to młodszy chłopiec chwycił mnie za serce. Jednak dziewczynę podziwiać można za to, iż nie odrzuciła małego chłopca, a za wszelką cenę starała się go chronić. A Stary Nick był taki jak sobie go wyobrażałam – obleśny typ, z brodą i takimi właśnie okularami.


Film, identycznie jak książka, opowiada historię z punktu widzenia 5-letniego chłopca, więc powoduje to, że jest pełen niedopowiedzeń, które my jako widzowie musimy sobie sami wyjaśnić, ale nie jest to nic trudnego. Ekranizacja momentami jest niezwykle smutna, zwłaszcza w momentach, gdy akcja rozgrywa się w pokoju, a także niektóre fragmenty już po jego opuszczeniu mogą przynieść parę łez. Jednak pomimo tragicznych wydarzeń można odnaleźć promyki nadziei – i tym właśnie czasami jest Jack dla Ma. Film opowiada o powolnym podnoszeniu się po traumatycznych wydarzeniach – o tym jak ważne jest dla takich osób wsparcie rodziny i przyjaciół, a czasami chwile samotności. Klimatu dodaje również bardzo dobrze dobrana muzyka. Całość jest niezwykle ciekawa, a te dwie godziny mijają bardzo szybko. Polecam.

P. S. Jeśli już go widzieliście... Jak myślicie? Zdobędzie jakiegoś Oscara? :) 

Zwiastun:


Reżyseria: Lenny Abrahamson
Scenariusz: Emma Donoghue
Gatunek: Dramat
Producent: Irlandia, Kanada
Premiera: 26 lutego 2016 (Polska)/4 września 2015 (świat)
Czas trwania: 1h 58min
Tytuł oryginalny: Room

Obsada:
Brie Larson – Ma
Jacob Tremblay – Jack
Joan Allen – Nancy
Sean Bridgers – Stary Nick
William H. Macy – Robert
Tom McCamus – Leo
Amanda Brugel – Oficer Parker
Cas Anvar – Dr Mittal

Na podstawie powieści „Pokój” Emmy Donoghue (recenzja TU).

1 komentarz:

  1. Chętnie obejrzę jeśli znajdę czas, a teraz ciągle mi go brakuje :)
    Avis z bloga Książkowe Imperium

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway