Strony

31 marca 2016

Orson Scott Card - Cień Hegemona 
Wojna Ligi została wygrana, ludzkość ocalała. Zwycięstwo nad Formidami odniosło dziewięcioro dzieci – geniuszy strategii i taktyki – pod dowództwem Endera Wiggina. Ender wyruszył w kosmos na statku kolonizacyjnym, nikt już go na Ziemi nie zobaczy. Dzieci ze Szkoły Bojowej wróciły do swoich domów, do rodziców. Starają się przystosować do zwykłego cywilnego życia. Zapewne by im się to udało, ale są zbyt utalentowane, by nie chciał ich wykorzystać ktoś, kto pragnie sięgnąć po władzę nad światem.

„(…) większość zwycięstw wynika z natychmiastowego wykorzystania głupich błędów przeciwnika, nie z jakiejś szczególnej mądrości własnego planu.”

Po świetnym pierwszym tomie kolejnej sagi autorstwa Orsona Scotta Carda, nie mogłam oprzeć się sięgnięciu po kolejną część. Czy była równie dobra?

Tym razem nie obserwujemy tylko przygód Groszka, ale także brata Endera – Petera Wiggina oraz Petry Arkanian – także uczennicy Szkoły Bojowej, która brała udział w finałowej bitwie z Formidami oraz przyjaciółki Endera i Groszka. Znowu miałam wrażenie, że nie obserwuję życia dzieci czy już nastolatków, ale dorosłych ludzi i przy tych książkach na pewno tego uczucia się nie pozbędę. Po raz kolejny autorowi udało się wykreować świetne postacie oraz pokazać ich relacje pomiędzy sobą. Szczególnie na podziw zasługuje Achilles – autorowi genialnie udało się ukazać jego niszczycielski charakter. I to dlatego z niecierpliwością oczekiwałam na rozdziały pokazujące przygody Petry, która jest bardzo rezolutną oraz pomysłową dziewczyną. Z kolei Peter to chłopak, który dąży do władzy, nie ma szacunku do własnych rodziców oraz uważa się za tego „najinteligentniejszego”. A Groszek, to Groszek. Chłopiec wie, że czasami to milczenie jest złotem.

Orson Scott Card przenosi tym razem akcję z kosmosu na Ziemię, ale nie opuszcza wątku wojny. Tymczasem ta nie toczy się już pomiędzy ludźmi a obcymi, tylko pomiędzy ludźmi, a dzieci ze Szkoły Bojowej są w samym jej środku. Orson Scott Card w „Cieniu Hegemona” wrzuca nas w wir wydarzeń już od samego początku i nie zostawia chwili wytchnienia aż do samego końca – porwania, zamachy, walka pomiędzy zwaśnionymi stronami. Autor potrafi świetnie połączyć losy wszystkich bohaterów, którzy czasami, na pierwszy rzut oka, mogą nie mieć za wiele ze sobą wspólnego, a później wszystkie wydarzenia łączą się w jedną całość. W książce poruszone zostają też motywy zemsty, którą czasami należy odpuścić, by nie zawładnęła do końca naszym życiem. Już nie mogę doczekać się kolejnego tomu, by poznać dalsze losy bohaterów.
 


Moja ocena: 5/6

Tytuł: Cień Hegemona
Tytuł oryginalny: Shadow of the Hegemon
Seria: Saga Cienia/Ender’s Shadow #2
Autor: Orson Scott Card
Premiera: 19.08.2014r.
Ilość stron: 401
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Cena: 35,00 złCień Endera | Cień Hegemona | Teatr Cieni | Cień Olbrzyma | Shadows in Flight | Shadows Alive


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway