Strony

03 października 2014

Filmowo: Dawca pamięci

If you can't feel, what's the point?”

Nastoletni Jonas dorasta w utopijnym świecie przyszłości, gdzie nie istnieją cierpienie i ból, wojny ani krwawe rewolucje. W epoce, w której zapomniano, jak się kocha, odróżnia barwy i podejmuje wybory. Nieoczekiwanie, Jonas zostaje wytypowany jako kandydat na Odbiorcę Wspomnień - jedyną osobę w społeczności, która przechowuje pamięć po dawnych czasach. W szkoleniu pomaga mu tajemniczy mężczyzna, nazywany Dawcą. W trakcie nauki Jonas odkryje wstrząsający sekret przeszłości, który zburzy mozolnie budowany ład świata i ściągnie na niego, i jego najbliższych wielkie niebezpieczeństwo. 

With love comes faith and hope.”

Najlepiej na ekranie wypadają aktorze ze starszego pokolenia. Meryl Streep, która wciela się w Przewodniczącą Rady jest czarnym charakterem tego obrazu – osoba o zimnej osobowości, ale pod pancerzem skrywająca jakieś słabości. A Jeff Bridges dodaje Dawcy jakiegoś wewnętrznego ciepła. Aktor, który wcielił się w postać głównego bohatera też nie wypada źle. 


Everything is connected. Everything is balance. Where there is good, there is bad.”

Na początku myślałam, że coś jest nie tak z obrazem, bo film na początku jest... czarno-biały. Ale im dalej się ogląda to się wyjaśnia. Na początku wszystko wydaje się być idealne w świecie Jonasa: nie ma przestępstw, nie ma różnic między ludźmi, nikt nie cierpi, ale jak to bywa we wszystkich dystopiach, to tylko fasada. Pod nią kryje się coś o wiele gorszego: wszechobecna kontrola, brak emocji, a słowo „morderstwo” zastąpiono po prostu innym wyrażeniem. Memories are not just about the past - they determine our future."

Można zastanawiać się dlaczego pozwolono jednej osobie zachować wszystkie wspomnienia i uczucia znane ludzkości. Nawet jeślibyśmy chcieli siłą (czy lekarstwami) wymazać je, to nadal gdzieś one zostaną w naszej podświadomości. A nawet jeśli jedna osoba je posiada to trochę za mało, aby wywołać powstanie, gdy reszta społeczeństwa jest odurzona.Jest to kolejny film porównywany do „Igrzysk Śmierci” czy „Niezgodnej” z czym się kompletnie nie zgadzam. Tam mamy jakąś walkę (dosłowną) z władzą, zaś tutaj skupiamy się bardziej na filozoficznym przekazie, nie wybucha jakieś wielkie powstanie. Na usilnego można znaleźć jeszcze jakieś zgodności, ale nie szukajmy dziury w całym. Jest to bardzo dobry obraz, ale nie mogę porównać go do pierwowzoru, gdyż książki jeszcze nie czytałam.

Jednego nie potrafię zrozumieć: jakim cudem Jonas miał na sobie zimowe ubrania?? No jakim?? Może jako obejrzę jeszcze raz to się dowiem...

Just like music, there's something you can't see with your eyes... inside you.”


Zwiastun:Reżyseria: Phillip Noyce
Scenariusz: Michael Mitnick, Robert B. Weide
Premiera: 22 sierpnia 2014 (Polska)/11 sierpnia 2014 (świat)
Czas trwania: 1h 34 min
Gatunek: dramat, sci-fi
Produkcja: USA
Tytuł oryginalny: The Giver


Obsada:
Jeff Bridges – Dawca
Meryl Streep – Przewodnicząca Rady Starszych
Brenton Thwaites – Jonas
Odeya Rush – Fiona
Alexander Skarsgard – Ojciec
Katie Holms – Matka
Taylor Swift – Rosemary
Cameron Monaghan – Asher

Na postawie książki „Dawca” Lois Lowry

5 komentarzy:

 1. Już kiedyś o nim słyszłam i bardzo chciałabym go obejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałam go obejrzeć, ale nie wiedziałam, że jest książka. Stąd moje pytanie. Będziesz ją czytała i dodasz recenzje? Bo jeżeli jest dobra, to wolałabym zacząć od książki a później film :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że będę czytała i na pewno dodam recenzję :D

   Usuń
  2. Wielkie dzięki :) Czekam z niecierpliwością

   Usuń
 3. Przeczytałam książkę jakiś czas temu i chętnie obejrzę ekranizację. Wybierałam się do kina, ale cóż... chyba jeszcze sobie poczekam ;)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway