Strony

15 stycznia 2015

Matthew Quick - Wybacz mi, Leonardzie

Leonard Peacock kończy osiemnaście lat. Z tej okazji szykuje prezenty dla przyjaciół, goli głowę na łyso i zabiera do szkoły pistolet… Tego dnia zamierza rozliczyć się z przeszłością i dorosłymi, którzy go nie rozumieją. W świecie Leonarda nie ma miejsca na kompromisy, wszystko jest albo czarne, albo białe. Jak w starych filmach z Humphreyem Bogartem... Pif-paf!


Inność to cecha pozytywna. Ale inność jest również trudna.”

Głównym bohaterem jest właśnie tytułowy Leonard. Ojciec go porzucił, matka wyjechała do Nowego Jorku, żeby pracować nad swoją karierą projektantki mody, nie ma przyjaciół, z którymi mógłby pogadać. Jest wyalienowany, samotny, inny. Jak na swój wiek jest świadomy otaczającego go świata i bardzo inteligentny. Posiada zupełnie inny punkt widzenia niż jego rówieśnicy. W dniu swoich osiemnastych urodzin postanawia zabić swojego byłego przyjaciela Ashera Beala oraz samego siebie. Powody jego poczynań poznajemy powoli, a gdy już je odkrywamy, prawda uderza nas z całą mocą. Jego narracja wstrząsa. Dawno nie spotkałam tak ciekawego bohatera.

Właśnie wtedy zrozumiałem, że prawda zazwyczaj nie ma znaczenia, a kiedy ludzie nabiorą fałszywego przekonania na czyjś temat, nie zmienią zdania niezależnie od poczynań tej osoby.”

Wybacz mi, Leonardzie” niby skierowane jest do młodzieży, lecz myślę, że i dorośli powinni sięgnąć po tą pozycję. Czytając niektóre fragmenty miałam łzy w oczach. Historia wykreowana przez Quicka jest przerażająco prawdziwa i na pewno długo pozostanie w moim sercu. Autor w bardzo prostej historii poruszył wiele ważnych problemów i dotknął bardzo delikatnej materii. Książka o inności, która nie zawsze jest zła, o walce z demonami przeszłości i o tym, że posiadanie kogoś bliskiego w swoim życiu jest naprawdę ważne. Jest to na razie najlepsza powieść Quicka jaką do tej pory czytałam.

Moja ocena: 6/6

Tytuł: Wybacz mi, Leonardzie
Tytuł oryginalny: Forgive Me, Leonard Peacock
Seria: ---
Autor: Matthew Quick
Premiera: 8.10.2014r.
Ilość stron: 408
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
Cena: 36,90 zł

1 komentarz:

  1. Leonardem zachwyca się tak wiele osób, że już dawno zostałam ,,kupiona" przez ten tytuł. Mam w najbliższych planach, by po niego sięgnąć.

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway