Strony

24 lipca 2015

Christopher Paolini - Najstarszy

Zapada mrok... w sercach wzbiera rozpacz... zło triumfuje... Zaledwie kilka dni temu Eragon i jego smoczyca Saphira ocalili kryjówkę buntowników przed atakiem wojsk króla Galbatorixa, okrutnego władcy imperium. Teraz muszą udać się do Ellesméry, krainy elfów, gdzie Eragona czeka dalsze szkolenie. Musi nauczyć się jeszcze lepiej władać bronią Smoczych Jeźdźców: mieczem i magią. Wyrusza zatem w najważniejszą podróż swego życia, poznaje nowe cudowne miejsca i nowych kompanów, przeżywa nowe przygody. Lecz cały czas towarzyszy mu chaos i zdrada, i nic nie jest takie, jakim się wydaje. Wkrótce Eragon nie wie już, komu może zaufać. Tymczasem jego kuzyn Roran musi stoczyć własną bitwę - bitwę, która być może narazi Eragona na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Czy mroczna ręka króla zdławi wszelki opór? Z tego starcia Eragon może nie ujść z życiem...

Od zawsze chciałam poznać dalsze przygody Eragona i smoczycy Saphiry, a także reszty postaci i teraz nareszcie mi się udało.

Potrzeba odwagi, by się przyznać, że się myliliśmy.”

W głównej mierze skupiamy się na obserwowaniu Eragona i Saphiry, ale co parę rozdziałów pojawia się jego kuzyn Roran, a także jeszcze rzadziej Nasuada – przywódczyni Vardenów. W książce widać jak każda z tych postaci zienia się, staje się bardziej dojrzalsza, ale też nie zatraca swoich wartości. Każdy z nich zrobi wszystko, by ocalić swoich bliskich i nie tylko.
Bardzo dobrym pomysłem było umieszczenie na początku powieści krótkiego streszczenia pierwszego tomu, gdyż można przypomnieć sobie szybko najważniejsze wydarzenia z „Eragona”, bez ponownego czytania go całego. Na końcu zaś można znaleźć słowniczek języków elfów i krasnoludów, a także spis wszystkich osób, miejsc, pojęć i przedmiotów występujących w „Najstarszym”.

Akcja książki mknie szybko, chociaż zdarzały się momenty, gdzie trochę zwalnia, zwłaszcza przy momentach opisujących szkolenie Eragona. Wszelakie opisy są szczegółowe, a to wszystko niezwykle wciąga, gdyż z każdą kolejną przewróconą stroną wydarzenia stają się coraz bardziej fascynujące. Poznajemy także wierzenia i historię krasnoludów, elfów oraz samych Jeźdźców. Autorowi udało się mnie kilkakrotnie zaskoczyć i to z pozytywnym skutkiem, ponieważ takich rozwiązań na pewno się nie spodziewałam.

Szkoda, że „Najstarszy” nie doczekał się przeniesienia na ekrany, ponieważ chciałabym zobaczyć jak przedstawiono by zwłaszcza miasta elfów. Podsumowując, „Najstarszy” jest bardzo dobrą kontynuacją, która zachęca do sięgnięcia po kolejne tomy.

Moja ocena: 5/6

Tytuł: Najstarszy
Tytuł oryginalny: Eldest
Seria: Dziedzictwo/Inheritance #2
Autor: Christopher Paolini
Premiera: 14.11.2005r.
Ilość stron: 618
Wydawca: Wydawnictwo MAG
Cena: 36,00 zł


Eragon | Najstarszy | Brisingr | Dziedzictwo

Recenzja bierze udział w wyzwaniach: Czytam fantastykę, Książkowe porządki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway