Strony

28 lutego 2015

Lauren Kate - Uniesienie

Niebo jest ciemne od skrzydeł... Niczym piasek w klepsydrze, Luce i Danielowi ucieka czas. Aby powstrzymać Lucyfera przed wymazaniem przeszłości, muszą odnaleźć miejsce, w którym aniołowie upadli na Ziemię. Za nimi podążają mroczne siły, a Daniel nie wie, czy uda mu się to przetrwać – przeżyć jedynie po to, by znów raz za razem ją tracić. Razem jednak muszą wziąć udział w epickiej bitwie, która skończy się martwymi ciałami... i anielskim pyłem. Jej skutkiem są wielkie ofiary i złamane serca.


Muszę przyznać, że byłam sceptycznie nastawiona do tego tomu, ponieważ poprzednie nie zachwyciły mnie, a wręcz znudziły. Lecz jako, iż nie lubię pozostawiać serii niedokończonych, a „Uniesienie” to już ostatnia część stwierdziłam, że jakoś przez nią przebrnę.

Po podróży poprzez poprzednie wcielenia Luce staje się coraz bardziej świadoma swojej przeszłości i więzi, jaka łączy ją z Danielem. To co odkryje później, zmieni wszystko. Daniel wie, że o wszystkim co działo się z jego ukochaną poprzez te minione tysiąclecia, ale wie również, że musi ona odkryć to sama.

Nie potrafiłam się, za żadne skarby, zżyć z bohaterami. Te drugoplanowe postacie polubiłam bardziej niż główną parę. Luce i Daniel przez większość czasu, nawet pomimo zagrożenia, myślą tylko żeby się obściskiwać (takie odniosłam wrażenie).

Jeśli miałabym wybierać, który tom jest najlepszy to bezspornie wybrałabym „Uniesienie”. Tak jak i poprzednie części, książka ta napisana jest lekkim językiem i nie wymaga dużego wysiłku przy czytaniu. Autorka miała naprawdę kilka fajnych pomysłów. Jedne wykorzystała dobrze, ale drugie już nie koniecznie. Podobało mi się ukazanie Tronu czy upadku aniołów. Szkoda tylko, że książka jest ta czasami przewidywalna. Gdzieś tak od ¼ zaczęłam się domyślać kim tak naprawdę jest Luce. Niestety wiem, że o tym co działo się w powieści szybko zapomnę, tak jak i było w przypadku wcześniejszych tomów.
Portugalia

Myślę, że seria „Upadli” jest bardziej przeznaczona dla młodszych czytelników i osobiście nie rozumiem tego szału związanego z nią, ale z przyjemnością obejrzę film na podstawie pierwszego tomu.

Moja ocena: 3+/6

Tytuł: Uniesienie
Tytuł oryginalny: Rapture
Seria: Upadli/Fallen #4
Autor: Lauren Kate
Premiera: 27.06.2012r.
Ilość stron: 464
Wydawca: Wydawnictwo MAG
Cena: 35,90 zł


Upadli | Udręka | Namiętność | Zakochani | Uniesienie

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę.

26 lutego 2015

Melissa de la Cruz - Klucze do Repozytorium

Życie Schuyler, Jacka, Mimi i Bliss toczy się własnymi torami. Kruche sojusze, seria tajemniczych morderstw, zakazana miłość... Kim są naprawdę ci, którzy żyją setki i tysiące lat, ci, którzy odradzają się pod różnymi postaciami, którzy noszą różne imiona i zmieniają twarze jak karnawałowe maski? Głęboko pod ziemią, za zamkniętymi drzwiami, znajduje się repozytorium – miejsce, gdzie, skryte przed oczyma niepożądanych gości, spoczywają dokumenty i świadectwa.
Część z nich za chwilę ujrzy światło dzienne... Nieznane wydarzenia, urywki historii, zaginione oficjalnie listy i tajne dokumenty, one właśnie składają się na „Klucze do repozytorium” – klucze do tajemnicy błękitnokrwistych.


Przyznaję, że pomysł na książkę naprawdę fajny, ale... można by ją było wydać po publikacji ostatniego tomu, a nie w trakcie trwania serii, gdyż większość informacji o bohaterach staje się potem nieaktualna. Jednak warto nawet i tak ją przeczytać, ponieważ zawiera one wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu. W „Kluczach do Repozytorium” są nie tylko biografie postacie, ale także również krótkie opowiadania związane z całą serią o błękitnokrwistych. Pojawia się fragment „Wilczego paktu”, ale jest trochę różny od tego już wydanego. Na końcu mamy słowniczek i spis innych, drugoplanowych bohaterów. Niektóre rzeczy powtarzały się kilkakrotnie i to było trochę denerwujące. Nie jest to obowiązkowa pozycja, ale ci co chcą mogą ją sobie przeczytać.

Moja ocena: 3+/6

Tytuł: Klucze do Repozytorium
Tytuł oryginalny: Keys to the Repository
Seria: Błękitnokrwiści #4.5 (Blue Bloods #4.5)
Autor: Melissa de la Cruz
Premiera: 18.10.2010r.
Ilość stron: 216
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Cena: 29,90 zł

Błękitnokrwiści | Maskarada | Objawienie | Dziedzictwo | Klucze do Repozytorium | Zbłąkany anioł | Krwawe walentynki | Zagubieni w czasie | Bramy raju

24 lutego 2015

Filmowo: Love, Rosie

Rosie i Alex znają się od dzieciństwa. Gdy Alex wyjeżdża z Dublina na studia do Ameryki, ich wieloletnią przyjaźń czekają ciężkie chwile. Czy znajomość przetrwa lata rozłąki i tysiące kilometrów? Czy zaryzykują wszystko dla rodzącej się między nimi miłości? 

Film bardzo chciałam obejrzeć, gdyż czytałam książkę i podobała mi się. Czy film sprostał wyzwaniu? Myślę, że tak. Oglądało się go naprawdę przyjemnie. Czasami można było wybuchnąć śmiechem, a czasami uronić łzę. 

Twórcy filmu mieli dość utrudnione zadanie, gdyż przeniesienie na ekrany książki, która wyłącznie składała się z listów, smsów czy emaili jest niezłym wyzwaniem. Jednak "duch" powieści został zachowany, bo o fabule nie mogę tak powiedzieć, gdyż została dosyć mocno skrócona.

"Love, Rosie" to prosta historia o miłości, która nie zawsze pojawia się, gdy tego chcemy. Aktorzy wcielający się w główne role wypadli naprawdę świetnie. Uczucie łączące Rosie i Aleksa widać od samego początku, chociaż może oni sami tego nie zauważają - wypadają oni naprawdę naturalnie. Ci co czytali powieść Ahern wiedzą jak cała ta historia się zakończy. Szkoda tylko, że nie zawsze była podawana chronologia wydarzeń, bo można się było czasami pogubić. A Lily Collins nie za bardzo wyglądała na 30-letnią kobietę, mającą 12-letnią córkę, ale można przymknąć oko na to.  

Dobrze dobrano również piosenki do każdej ze scen. Podkreślały one nastrój danego fragmentu filmu. Muszę powiedzieć, że mam nawet swoją ulubioną scenę. A jest to lekcja informatyki podczas, której Rosie i Alex wymieniają się wiadomościami i nakrywa ich na tym nauczyciel :D.

Film jest naprawdę dobry, nie przesłodzony i myślę, że jeszcze nie raz do niego powrócę. Polecam.
 
Reżyseria: Christian Ditter
Scenariusz: Juliette Towhidi
Gatunek: Komedia romantyczna
Producent: USA, Wielka Brytania
Premiera: 5 grudnia 2014 (Polska)/17 października 2014 (świat)
Czas trwania: 1h 42 min

Obsada:
Lily Collins – Rosie Dunne
Sam Claflin – Alex Stewart
Christian Cooke – Greg Collins
Tamsin Egerton – Sally Gruber
Suki Waterhouse – Bethany Williams
Jaime Winstone – Ruby
Lily Laight – Katie Dunne

Zwiastun:
Na podstawie powieści „Na końcu tęczy” Cecelii Ahern.

Jaye Wells - Sabina Kane III-V

Trzy tomy w jednej recenzji.

Dwa poprzednie jakoś mnie nie zaciekawiły. Były dobre, to przyznaję, ale nie ciągnęło mnie zbytnio do kolejnych, lecz gdy tylko zobaczyłam w bibliotece, że są dostępne, stwierdziłam, że przecież nie zaszkodzi poznać dalszych losów Sabiny, Adama, Giguhla i innych bohaterów.

Zielonooki demon
Lawinia, okrutna babka Sabiny Kane, porywa jej siostrę. Sabina postanawia odbić Maisie. Aby akcja ratunkowa się powiodła, muszą pośredniczyć w pakcie pomiędzy magami i wampirami, inaczej wszystko diabli wezmą –  nie tylko przenośnie... Plan jest trywialny – Sabina musi powstrzymać babkę przed przyzwaniem Kaina, ojca wszystkich wampirów, przy okazji ocalić bliźniaczą siostrę, przestać w nieskończoność opierać się Adamowi i zapobiec wojnie. Zanim jednak zdoła ocalić tych, na których jej najbardziej zależy, musi uratować siebie przed duchami minionych lat.

Dlaczego ocena niższa od dwóch pierwszych tomów? A bo miałam takie wrażenie, że Sabina zamiast skupić się na próbach ratowania siostry ma inne priorytety. Ale kobieta też zmieniła się (nie twierdzę, że to źle). Nie jest już tylko tą zimną, wyrachowaną morderczynią, ale zaczyna doceniać otaczających ją ludzi. Również rozwija się romans pomiędzy nią a Adamem. To co wcześniej było nieśmiałym uczuciem, tutaj staje się jawnym romansem. Lubiłam obserwować te ich niepewne podejścia do siebie. Pojawiają się równiez nowi bohaterowie – ale nie wyrobiłam sobie o nich zdania, po prostu sobie tam byli. Z najciekawszą akcją mamy do czynienia dopiero pod sam koniec. To tam kumulują się największe emocje. 

Moja ocena: 3+/6

Tytuł: Zielonooki demon
Tytuł oryginalny: Green-Eyed Demon
Seria: Sabina Kane #3
Autor: Jaye Wells
Premiera: 5.06.2012r.
Ilość stron: 396
Wydawca: Wydawnictwo Rebis
Cena: 35,90 zł

Złotousta diablica
Widmo wojny zniknęło i Sabina Kane nareszcie ma szansę skupić się na przyszłości. Jej związek z Adamem Lazarusem zmierza we właściwym kierunku, a siostra Maisie zaczyna sobie radzić z traumą po zniewoleniu w Nowym Orleanie. Jednak pewnego dnia, gdy spaceruje wygłodniała, jej uwagę przyciąga słodki aromat miejsca zbrodni. Dowiaduje się, że w mieście grasuje seryjny morderca, którego „działalność” zagraża pokojowi pomiędzy magami i wampirami. Sabina zamierza (a raczej – zostaje zmuszona) dotrzeć do prawdy, jednak gdy jest już blisko, zaczyna podejrzewać, że mordercą jest jedyna osoba, której nie będzie w stanie zabić…

Miałam nadzieję, że autorka poświęci trochę więcej na te tajemnicze morderstwa, a ten wątek urywa się po paru pierwszych rozdziałach. Czytając dalej powoli domyślałam się, kto jest ich sprawcą, lecz do końca trwałam w przekonaniu, że może jednak się mylę, ale niestety, przeczucie było dobre (trochę szkoda, bo odebrało to możliwy szok). 

Moja ocena: 3/6

Tytuł: Złotousta diablica
Tytuł oryginalny: Silver-Tongued Devil
Seria: Sabina Kane #4
Autor: Jaye Wells
Premiera: 16.10.2012r.
Ilość stron: 448
Wydawca: Wydawnictwo Rebis
Cena: 37,90 zł


Błękitnokrwista wampirzyca
Sabina ogarnięta rządzą zemsty szuka Kaina, który zamordował jej rodzinę i przyjaciół. Tropiąc go uda się w podróż do Włoch wraz z demonem Giguhlem i magiem Adamem Lazarusem, by odszukać Abla, tajemniczego maga, który przebywa w Rzymie i jako jeden z nielicznych wie, jak można pokonać jej największego wroga. Czy mag okaże się sojusznikiem, czy stanie po przeciwnej stronie? Jakie plany wobec Sabiny ma bogini Lilith?

I znowu mam pretensje do autorki, że te najciekawsze chwile urywała strasznie szybko... Pod koniec przenosimy się do Irkalii i brakowało mi trochę lepszych opisów, ale w sumie nie było tak źle. Wprowadzeni zostają kolejni nowi bohaterowie i ponownie jak w „Zielonookim demonie” nie potrafiłam sobie wyrobić o nich zdania. Z tych ostatnich trzech tomów ten był najlepszy. 

Narracja prowadzona ponownie przez Sabinę. We wszystkich tomach obecny jest humor, wulgarny język i delikatne scenki erotyczne. Bardzo specyficzne postacie to bezwzględne walory tych książek. Mnie ta seria na kolana jakoś nie powaliła, ale nie była też zła. 

Moja ocena: 3/6

Tytuł: Błękitnokrwista wampirzyca
Tytuł oryginalny: Blue-Blooded Vamp
Seria: Sabina Kane #5
Autor: Jaye Wells
Premiera: 8.04.2014r.
Ilość stron: 500
Wydawca: Wydawnictwo Rebis
Cena: 39,90 zł


Rudowłosa | Mag w czerni | Zielonooki demon | Złotousta diablica | Błękitnokrwista wampirzyca

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę.

21 lutego 2015

Gemma Malley - Jutro

Walka między Podziemiem a producentem długowieczności trwa. Wydaje się, że nic nie jest w stanie osłabić władzy Richarda Pincenta. Tymczasem światem wstrząsają pogłoski o masowych zaginięciach ludzi. Londyn pogrąża się stopniowo w fali zamieszek  i demonstracji. Rośnie nienawiść mieszkańców do "terrorystów" z ruchu oporu, podsycana niepewnością jutra i celowymi oskarżeniami Władz.

Jutro” to niestety już ostatnia część trylogii „Deklaracja”. Po genialnym pierwszym tomie i niestety troszkę słabszym drugim wręcz musiałam poznać jak zakończą się przygody bohaterów.

W tej części najwięcej uwagi skupiamy na Judzie. Chłopak chce być taki jak jego brat Peter; pragnie, aby Pip był z niego dumny. Obserwujemy też Annę i Petera czy Richarda Pinceta oraz wracamy do Julie Sharpe. Niektóre postacie ujawniają nam swoje drugie, zupełnie inne, oblicze (jeden totalnie mnie zaskoczył).

Szczerze, nie takiego końca się spodziewałam. Myślałam, że dojdzie do jakieś wielkiej walki pomiędzy Podziemiem a firmą Pincent Pharma, a tu Długowieczność zostaje zniszczona przez zupełnie coś innego, ale punkt za to dla autorki, gdyż była to niezła niespodzianka. Szkoda tylko, że już w poprzednim tomie oświeciło mnie kim tak naprawdę jest Pip (w tym tomie, pod koniec, zostaje to potwierdzone). Tak jak i poprzedniczki, książka momentami przeraża, czy to przez sytuacje czy przez postawy bohaterów.

Myślę, że bohaterowie zostali dobrze wykreowani we wszystkich tomach. Cała trylogia wciągnęła mnie właśnie w ten przerażający świat nadmiarów i Długowieczności. Gemma Malley niewątpliwie posiada talent i z niezwykłą przyjemnością sięgnęłabym po inne jej książki.

Moja ocena: 5/6

Tytuł: Jutro
Tytuł oryginalny: The Legacy
Seria: Deklaracja/The Declaration #3
Autor: Gemma Malley
Premiera: 29.05.2013r.
Ilość stron: 320
Wydawca: Wydawnictwo Wilga
Cena: 39,99 zł

Deklaracja | W sieci | Jutro

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę.

19 lutego 2015

John Marsden - Nieuleczalna

Nastoletnia Ellie i jej przyjaciele próbują poukładać swoje życie po zakończeniu wojny. Dziewczyna stara się otoczyć opieką małego, osieroconego Gavina, który zaczyna sprawiać jej coraz więcej problemów. Mimo zawartego pokoju w kraju nie jest spokojnie i marzenie o bezpiecznym domu nadal nie chce się ziścić.
Czy Ellie, która podczas wojny nieustannie ryzykowała swoim życiem, nie wykorzystała już całego limitu szczęścia? Czy pozwoli sobie wreszcie na miłość, która nieoczekiwanie na nią spłynie?

Jeśli znasz czyjąś historię, znasz też jego samego. Jeśli nie znasz tej historii, jego też nie znasz.”

To już przedostatnia część przygód Ellie i jej przyjaciół, która wciągnęła mnie w swój świat, chociaż początek może być niezbyt obiecujący, gdyż skupia się wokół rolnictwa. Później na przemiennie pojawia się akcja i kilka rozdziałów względnego spokoju.

Fabuła w większości skupia się na relacjach Ellie z Gavinem, którym musi zajmować się po śmierci rodziców. I to przez niego dziewczyna wpada w większość kłopotów. Powraca również motyw organizacji „Wyzwolenie” - nadal nie wiemy, kto jest jego przywódcą.W książce wyjaśniają się pewne zagadki oraz pojawiają się nowe. 

W książce autor pokazuje nam, że jednak wiedza zdobyta w szkole, a zawłaszcza na matematyce, nie zawsze jest bezużyteczna, bo twierdzenie Pitagorasa potrafi uratować życie. I podobnie jak w poprzednich częściach John Marsden, za pomocą Ellie, wysnuwa wiele życiowych mądrości. Epilog zapowiada, że w trzecim tomie będzie się coś działo i już zacieram łapki, żeby go przeczytać chociaż przykro mi będzie rozstać się z tymi postaciami. Również dopiero zakończenie wyjaśnia nam tytuł książki. Autor cały czas pisze naprawdę plastycznym językiem, nie ma problemów z wyobrażeniem sobie tych wszystkich sytuacji.  

Paradoks miłości polega na tym, że miłość rani i uzdrawia. Poprawia ci samopoczucie tylko po to, żeby je popsuć. Dajesz się jej porwać, choć wiesz, że cię zdradzi. A kolejnym paradoksem jest to, że dajesz się jej porwać jako jednostka, bo zakochujesz się w kimś jako jednostka, ale przez to tracisz mnóstwo swojej indywidualności.”
 
Moja ocena: 4+/6

Tytuł: Nieuleczalna
Tytuł oryginalny: Incurable
Seria: Kroniki Ellie/The Ellie Chronicles #2
Autor: John Marsden
Premiera: 5.06.2013r.
Ilość stron: 296
Wydawca: Wydawnictwo Znak
Cena: 31,90 zł

Kroniki Ellie | Nieuleczalna | Przyciągając burze

17 lutego 2015

Filmowo: Zanim zasnę

Christine codziennie budzi się, nie pamiętając, kim jest, i nie potrafiąc przypomnieć sobie żadnych faktów z przeszłości. Będąca efektem wypadku sprzed lat amnezja sprawia, że jest uzależniona od otaczającego ją troską męża. W celu uporządkowania rzeczywistości prowadzi pamiętnik, w którym opisuje otaczający ją świat. Gdy jej zapiski zaczynają coraz bardziej odbiegać od tego, co słyszy od współmałżonka, postanawia za wszelką cenę odkryć prawdę o swojej przeszłości. 

Pomimo ciekawego opisu i genialnego pomysłu film, dla mnie, okazał się kompletną klapą. Niby zapowiadał się ciekawie, niby dobrzy aktorzy, ale dla mnie była to 1,5 godzinna tortura. Jedynie końcówka zasługuje na większe zainteresowanie. Film przewidywalny, bo wiemy, że wszystko to jest kłamstwem. Brakowało mi większych zwrotów akcji, większego napięcia. 
Film toczy się płynnie, tempo opowieści jest stałe, niezmienne, czas do kolejnych "zaskoczeń" odmierzany jest z ogromną precyzją. 

Sama Nicole Kidman jest bardzo sztywna, zachowuje się jak robot, a jej postać według mnie straszni naiwna. Jedynie Colin Firth próbuje jakoś ratować całą tą sytuację, ale również nie rozkręca się do końca.

"Zanim zasnę" brakuje sporo do pełnokrwistego thrillera psychologicznego. Zawiodłam się i to srogo. Mam nadzieję, że książka okaże się o wiele, wiele lepsza.

 
Reżyseria: Rowan Joffe
Scenariusz: Rowan Joffe
Gatunek: Dramat, Thiller
Producent: Francja, Szwecja, Wielka Brytania
Premiera: 12 września 2014 (Polska)/4 września 2014 (świat)
Czas trwania: 1h 32 min
Tytuł oryginalny: Before I Go to Sleep

Obsada:
Nicole Kidman – Christine
Colin Firth – Ben
Mark Strong – Dr Nasch
Anne-Marie Duff – Claire
Dead-Charles Chapman – Adam
Adam Levy – Mąż

Zwiastun:
 

Na podstawie powieści S. J. Watson o tym samym tytule.

 

16 lutego 2015

Gemma Malley - W sieci

Jest rok 2140. Walka przeciw starzeniu się społeczeństwa została wygrana. Ludzie mogą już żyć wiecznie.
Nie wszyscy jednak wierzą, że nieskończone życie to jedyny wybór. Powstaje ruch oporu, który zwalcza ideologię wiecznej młodości.
Peter zostaje uwikłany w konflikt nie tylko z totalitarnym rządem, ale także, co gorsza, z własną rodziną.

Czy uda mu się być lojalnym wobec najbliższych, wobec Anny?

Jaką szokującą prawdę kryją w sobie mury Pincent Pharma?

Narracja książki jest trzecioosobowa, ale tak jak w „Deklaracji” skupiała się bardziej na Annie, to w tym tomie, tym razem na Peterze. Czasami przeskakujemy też na Annę, Juda – przyrodniego brata Petera, o którym słyszeliśmy tylko, czy też na dziadka Petera. Dzięki nim mamy większy wgląd na świat. Z niecierpliwością czekałam na fragmenty właśnie poświęcone Judowi, gdyż była to dosyć ciekawa postać. Czasami dziwiłam się jak Anna i Peter mogli być tacy naiwni, wiedząc w jakim świecie żyją.

Muszę przyznać, że miałam ogromne oczekiwania dotyczące tej pozycji. Początek trochę rozczarowujący, ale później autorka nadrabia. Im dalej czytamy tym coraz więcej przerażających sekretów Pincent Pharma odkrywamy. W pierwszym tomie nie było jako takiej przewidywalności, to tutaj niektórych spraw łatwo się domyśleć. Język również łatwy i przystępny w odbiorze. „W sieci” czyta się szybko pomimo tego, że akcja nie ma zawrotnego tempa, ale nadal miło było zagłębić się w świat Anny i Petera.

Moja ocena: 5/6

Tytuł: W sieci
Tytuł oryginalny: The Resistance
Seria: Deklaracja/The Declaration #2
Autor: Gemma Malley
Premiera: 7.06.2012r.
Ilość stron: 364
Wydawca: Wydawnictwo Wilga
Cena: 34,99 zł


Deklaracja | W sieci | Jutro

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę.

13 lutego 2015

Celine Kiernan - Zbuntowany książę

Lata wojen i rozłąki odcisnęły na królewskich synach mocne piętno. Alberon nie wierzy w dyplomację i zdecydowany jest bronić królestwa siłą. Z dumą prezentuje plany swej tajnej broni – Krwawej Maszyny. Razi obawia się jednak, że Maszyna zniszczy wszystko, co w czasie swego panowania zdołał osiągnąć ich ojciec.
Pomimo kontrowersyjnych sojuszy Alberona, Wynter staje po jego stronie, nawet kiedy wyczekiwanymi w obozie sprzymierzeńcami okazują się Wilkołaki...

Po poprzednich dwóch tomach spodziewałam się czegoś o wiele ciekawszego i dlatego sporo się zawiodłam. Szybsza akcja pojawiała się rzadko i dopiero tak pod koniec, gdyż autorka poświęciła więcej stron na dyplomatyczne stosunki pomiędzy Alberonem a innymi bohaterami książki. Brakowało mi również tajemniczości, która pojawia się we wcześniejszych tomach, gdyż Celine Kiernan udziela odpowiedzi dosyć szybko na nurtujące pytania. Żałowałam też, że tajemnicza Krwawa Maszyna okazuje się czymś pospolitym w naszym świecie.

Ta część na pewno miała ogromny potencjał i szkoda, że autorka go nie wykorzystała do końca. Jednak myślę, że cała seria była dosyć ciekawa. Celine Kiernan momentami potrafiła naprawdę zaciekawić czytelnika i stworzyła wyjątkowy świat.

Moja ocena: 3/6

Tytuł: Zbuntowany książę
Tytuł oryginalny: The Rebel Prince
Seria: Trylogia Moorehawke/Moorehawke Trilogy #3
Autor: Celine Kiernan
Premiera: 28.02.2012r.
Ilość stron: 424
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Cena: 39,90 zł

Zatruty tron | Królestwo Cieni | Zbuntowany książę

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę.

12 lutego 2015

Piosenka zainspirowana książką "Czerwona Królowa" Victorii Aveyard

Utwór "The Red Queen" został stworzony pod wpływem nadchodzącej książki "Czerwona Królowa" Victorii Aveyard. Piosenka ta znajdzie się na albumie duetu Peter and Jacob jako bonus track – płyta trafi do sprzedaży 27 lutego. 

Piosenki „The Red Queen” można już teraz TUTAJ.



11 lutego 2015

Aż sześć nowych filmów o bohaterach z sagi "Zmierzch"

W ramach projektu "The Storytellers: New Voices of Twilight Saga" zostało wyłonionych sześć scenariuszy, które zostaną zrealizowane w formie krótkometrażowych filmów. Każdy z nich musiał przedstawiać losy bohaterów przedstawionych w książce "The Twilight Saga: The Official Illustrated Guide". Postawiony został także wymóg, aby akcja zgłoszonych historii poprzedzała przyjazd Belli (Kristen Stewart) do Forks.

Scenariusze zostały wybrane przez Stephanie Meyer, autorkę sagi "Zmierzch", Lionsgate, Women In Film, Facebook i Volvo. Teraz organizatorzy konkursu stoją przed zadaniem wyboru reżyserów wyłonionych scenariuszy. Wynikiem przedsięwzięcia ma być sześć filmów, które mają trwać od 5 do 10 minut. Produkcje będą udostępnione na Facebooku.

Konkurs był skierowany do kobiet. Autorki nadesłanych prac musiały skończyć 13 lat. Ze scenariuszami, które przeszły selekcję można zapoznać się na stronie tongal.com.

10 lutego 2015

Kiera Cass - Jedyna

America jest jedną z czterech dziewcząt, które utrzymały się w ścisłej czołówce Eliminacji. Ukochana przez zwykłych ludzi, znienawidzona przez obecnego króla, dziewczyna wciąż nie jest pewna swych uczuć. A jednak nadchodzi moment ostatecznego wyboru, tym trudniejszego, że cały los Illei może spoczywać właśnie w rękach Ami. 

Czy dziewczyna powróci do swej dawnej miłości, czy zdecyduje się zostać królową i podjąć walkę o lepszy świat dla siebie i wszystkich mieszkańców Illei?

Po ogromnym rozczarowaniu jakim była „Elita”, czyli drugi tom, z wahaniem sięgałam po „Jedyną”.

Jak szczęśliwa byłam gdy okazało się, że Kiera Cass zmienił trochę swój styl pisania. America powróciła do swojego dawnego zdecydowania i wreszcie podjęła decyzję z kim zamierza przeżyć swoją przyszłość (oczywiście, wiadomo kogo wybierze). Inne bohaterki również zaskakiwały. Celeste daje się nawet polubić, a Kriss można zacząć nie cierpieć.

Kiera Cass zaskakuje i to nie tylko przy kreowaniu postaci. W szczególności końcówka może spowodować niezły wstrząs. Mi w jednym momencie szczęka opadła do ziemi – w życiu bym się tego nie spodziewała... W tej części jest więcej akcji. Tylko nadal mam pretensje do autorki za ukrócenie wątku rebeliantów – niby coś się tam rozwija, ale nadal koniec nie wyjaśnia wielu spraw. Po prostu zostawione jest to samemu sobie. Tak samo jak podział klasowy – został zniesiony czy jednak nie? Końcówka to jeden wielki chaos, tak jakby Kiera Cass wiedziała, że musi zakończyć i zrobić to jak najszybciej.

Co do wszystkich trzech tomów, bo o końcu serii mówić nie możemy, gdyż mają powstać kolejne części ze świata „Selekcji”, są to proste historyjki, dosyć ciekawe, ale nie jakieś wybitne, dobre na zimne, jesienne i zimowe wieczory.

Moja ocena: 4/6

Tytuł: Jedyna
Tytuł oryginalny: The One
Seria: Selekcja/The Selection #3
Autor: Kiera Cass
Premiera: 10.09.2014r.
Ilość stron: 320
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Cena: 37,90 zł

Rywalki | Elita | Jedyna | The Heir | Tom 5

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę

"Trafny wybór" J. K. Rowling w telewizji

W najbliższą niedzielę stacja BBC One wyemituje pierwszy odcinek serialu „The Casual Vacancy” opartej na powieści J. K. Rowling wydanej w Polsce pod tytułem „Trafny wybór”.

W rolę Howarda Mollisona członka Rady Gminy Pagford, właściciela lokalnych delikatesów i największego miłośnika miasteczka wcielił się Michael Gambon - znany m.in. z roli Albusa Dumbledore'a.
W produkcji udział wzięli m.in. Rory Kinnear, Emily Bevan, Simon McBurney czy Julia McKenzie.


Zwiastun:

 Ciekawe kiedy w Polsce serial ten będzie można oglądać.

Filmowo: Zaginiona dziewczyna

Młoda kobieta znika bez śladu w przededniu piątej rocznicy ślubu. Wszystkie podejrzenia padają na męża, który wspierany przez swą siostrę postanawia dowieść swojej niewinności i rozwiązać zagadkę. 

Do filmu podeszłam z ogromnym zainteresowaniem, gdyż dużo osób wychwala powieści Gillian Flynn. Ale jak to zawsze bywa książka a film to co innego. Książki jeszcze nie czytałam, ale film widziałam, i na filmie się skupię.

Muszę przyznać, że film wciągnął mnie od samego początku. Razem z mężem Amy (Ben Affleck) staram się dojść co tak naprawdę stało się z jego żoną (w tej roli świetna Rosamund Pike). Im bardziej zagłębiałam się w film, tym bardziej przerażająca może wydawać się prawda. Kim tak naprawdę jest Amy? Czy doszło do zabójstwa, porwania, czy prawda jest zupełnie inna? A na końcu można otworzyć szeroko usta ze zdziwienia. Pomimo tego, że film trwa prawie 2,5 godziny to nie da się od niego oderwać. 

Aktorzy spisali się naprawdę dobrze. Ben Affleck dobrze odegrał rolę zagubionego i bezradnego męża, a Rosamund Pike - kobiety, która jest zdolna do wszystkiego. Razem tworzą wybuchową parę.

Do filmu na pewno powrócę, gdyż był on jednym z lepszych jakie ostatnio oglądałam. Teraz pora poznać pierwowzór.  

Reżyseria: David Fincher
Scenariusz: Gillian Flynn
Gatunek: Dramat, Thiller
Producent: USA
Premiera: 10 października 2014 (Polska)/26 września 2014 (świat)
Czas trwania: 2h 29 min
Tytuł oryginalny: Gone Girl

Obsada:
Ben Affleck – Nick Dunne
Rosamund Pike – Amy Dunne
Neil Patrick Harris – Desi Collins
Tyler Perry – Tanner Bolt
Carrie Coon – Margo Dunne
Kim Dickens – Detektyw Rhonda Boney
Patrick Fugit – oficer Jim Gilpin

Zwiastun: 

Na podstawie powieści Gillian Flynn o tym samym tytule.

08 lutego 2015

Joelle Charbonneau i jej książka na wielkim ekranie

Bill Block z powoli pnącego się ku górze Merced Media zapowiedział, że powstanie młodzieżowy thriller o nazwie „Need” oparty na nadchodzącej książce o tym samym tytule autorstwa Joelle Charbonneau. Produkcją zajmie się Block wraz z wytwórnią Benderspink.

Need” to połączenie PLL i Homeland. Akcja osadzona jest w małym mieście w stanie Wisconsin. Fabuła skupia się na nastoletniej Kaylee, która zostaje zaangażowana do elitarnej społeczności strony internetowej o nazwie N.E.E.D., która spełnia Twoje pragnienia w zamian za wykonanie pewnych zadań.


Ekranizacja "Panic" Lauren Oliver i jej premiera w Polsce

Lauren Oliver sama stworzy scenariusz dla filmowej adaptacji „Panic”. Za produkcję odpowiedzialne są Maradith Fenkel i Chloe Yellin.

Opis książki: Panika rozpoczęła się jak wiele innych rzeczy w Carp, 12-tysięcznym miasteczku w szczerym polu – było lato i nie było nic innego do roboty.
Heather nigdy nie myślała, że będzie rywalizować w Panice, legendarnej grze dla absolwentów, gdzie stawki są wysokie, a nagroda jeszcze wyższa. Nigdy nie myślała o sobie jako nieustraszonej, osobie, która będzie walczyć, by się wyróżnić. Ale gdy odnajduje coś o co warto walczyć, odkrywa, że jest odważniejsza niż kiedykolwiek myślała.
Dodge nigdy nie bał się Paniki. Jest pewien, że jego sekret będzie go napędzał i koniec końców zapewni mu zwycięstwo. Ale nie wie, że nie jest jedynym, który ma tajemnice. Każdy ma o co grać.

POLSKA PREMIERA KSIĄŻKI „PANIC” ZAPOWIEDZIANA JEST NA LATO 2015 ROKU! Oczywiście za wydanie odpowiada wydawnictwo Otwarte :)

07 lutego 2015

Rick Yancey - Badacz potworów

Wychowany na brudnych ulicach mrocznego, okrytego wieczną mgłą miasta, Will szybko przywykł do pracy w trudnych warunkach. Nocne wezwania, szemrane interesy, dziwne układy z grabarzami - wszystko to mieściło się w zakresie normy. Pewnej nocy na stół w laboratorium trafiło częściowo pożarte ciało młodej kobiety. To wtedy po raz pierwszy Will zobaczył stworzenie zwane antropofagiem, istotę żywiącą się ludzkim mięsem.
Wyglądające jak ucieleśnienie nocnych koszmarów, antropofagi nawet w niewielkiej licznie stanowią śmiertelne zagrożenie. Gdy zaczną się rozmnażać i polować, żadna siła nie będzie w stanie ich powstrzymać. Will i jego mistrz muszą stanąć oko w oko z potworami, w które nie wierzy żaden rozsądnie myślący człowiek.


(...) naszym najstraszliwszym wrogiem jest lęk. Lęk, który oślepia nas, pozbawia rozumu. Strach przysłania prawdę i zatruwa racjonalne myślenie, każe nam przyjmować fałszywe założenia i dochodzić do błędnych wniosków.”

Z Rickiem Yanceyem już wcześniej miałam do czynienia, a to za sprawą serii „Piąta Fala” (już się nie mogę doczekać trzeciego tomu :D). Postanowiłam więc zabrać się za inne jego książki.

Głównym bohaterem jest 12-letni Will Henry, chociaż opowiada nam swoją historię, gdy już ma dosyć sporo na karku. Chłopiec jest zmuszony do szybszego dorośnięcia i jak na swój wiek jest już bardzo dojrzały - rok wcześniej stracił w pożarze rodziców, a teraz musi zajmować się szalonym doktorem „filozofii”.

To czego mi tu zabrakło, to szybszej akcji, gdyż historia dosyć wolno się rozwija. Pojawiają się dwa takie momenty, gdy naprawdę zaczyna się coś dziać. Czytając niektóre fragmenty zastanawiałam się czy naprawdę na okładce pisze, że książka jest dla wieku 14+, bo czasami jest naprawdę krwawo. Już od samego początku autor serwuje nam kilka obrazów, które dla osoby nie lubiącej krwi mogą być nieprzyjemne. Czytając „Badacza potworów” nie zabraknie nam szerokich opisów na temat morderczych antropofagów, z którymi mierzą się nasi bohaterowie. 
 
Pozycję czytało mi się przyjemnie i szybko. Ciekawa jestem co autor zaserwował nam w kolejnych tomach.


(...) każdy z nas powinien zadać sobie pytanie czemu poświęcę swoje życie? Będzie to prawda czy fałsz, nadzieja czy rozpacz, światło czy ciemności?”
Moja ocena: 4/6

Tytuł: Badacz potworów
Tytuł oryginalny: The Monstrumologist
Seria: Monstrumolog/The Monstrumologist #1
Autor: Rick Yancey
Premiera: 15.01.2014r.
Ilość stron: 464
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Cena: 37,90 zł

Badacz potworów | Klątwa Wendigo | The Isle of Blood | The Final Descent

Recenzja bierz udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę.



06 lutego 2015

Serialowo: Wirus #1

Po wylądowaniu Boeinga na lotnisku Kennedy'ego załoga samolotu nie odpowiada na wezwania radiostacji. Zaangażowani w akcję ratunkową epidemiolodzy odkrywają, że poza czterema pasażerami cała załoga jest martwa a na pokładzie znajduje się trumna. Wkrótce grupa naukowców wraz z dr Ephraimem Goodweatherem (Corey Stoll) na czele mierzy się z nowym, nieznanym dotąd wirusem, który zmienia ludzi  w żądne krwi stworzenia.

Książka bardzo mnie zaciekawiła, więc ucieszyłam się z faktu, że ma powstać serial na jej podstawie. 

Serial rozkręca się bardzo, ale to bardzo powoli. W całym sezonie odcinek pełen akcji był jeden, lecz nie powiem, że serial był nudny. Co to, to nie. Oglądało się go z przyjemnością oraz zaciekawieniem.

Twórcy świetnie ukazali wampiry - trochę inaczej niż zwykle, a te ich długie języki potrafiły być obrzydliwe. Jednak zawiodłam się co do jednego. Mistrza mogli ukazać trochę inaczej, nie podobało mi się to.



W serialu polubiłam dwie, no dobra, trzy postacie - hakerki (w tej roli Ruta Gedmintas), deratyzatora (Kevin Durand) oraz przemytnika (Miguel Gómez). Oni byli najbardziej żywi, reszta momentami grała sztywno i zaczęło robić się męcząco.

Dosyć mocno trzymano się powieści, ale jak to zawsze bywa - są i rozbieżności. Podobnie jak w powieści mamy motyw II wojny światowej i obozów koncentracyjnych w Polsce (w których wszyscy mówią po angielsku ;D). Został on ukazany trochę pobieżnie. Ale pojawia się także coś, czego w książce nie było i jest to naprawdę fajny motyw - organizacja wampirów polująca na... wampiry. Mam nadzieję, że w 2 sezonie wątek ten się rozkręci, bo zapowiada się obiecująco.

W wakacje wyjdzie drugi sezon, który z przyjemnością obejrzę. Również mam nadzieję, że wydawnictwo Nasza Księgarnia postanowi wydać dwa kolejne tomy z serii "Wirus".
 



Gatunek: Horror
Czas trwania odcinka: ok. 42 min
Ilość sezonów: ?
Ilość odcinków: ? (sezon 1 – 13)
Tytuł oryginału: The Strain

Obsada:
Corey Stoll – Dr Ephraim Goodweather
Mia Maestro – Dr Nora Martinez
Jonathan Hyde – Eldritch Palmer
Natalie Brown – Kelly Goodweather
David Bradley – Profesor Abraham Aetrakian
Jack Kesy – Gabriel Bolivar
Richard Sammel – Thomas Eichrost
Sean Astin – Jim Kent
Ben Hyland – Zach Goodweather
Kevin Durand – Vasiliy Fet
Miguel Gómez – Augustin „Gus” Elizalde
Robert Maillet - Mistrz 
Ruta Gedmintas - Dutch Velders

Zwiastun: 
 
Na podstawie serii książek „Wirus” Guillermo del Toro & Chucka Hogana.

04 lutego 2015

Gemma Malley - Deklaracja

A gdybyście wy byli nadmiarami w świecie legalnych ludzi?
Gdybyście nie mieli prawa żyć.
Gdybyście byli zamknięci w zakładzie dla nadmiarów i nie znali świata za murami.
Gdybyście uwierzyli, że nie macie żadnych praw i możecie tylko służyć innym.
A gdyby wtedy zjawił się ktoś, kto opowiedziałby wam o prawdziwym życiu.
Gdyby przekonał was, że Ziemia jest dla wszystkich ludzi, a wy nie jesteście nadmiarami, skoro ktoś was kocha i potrzebuje?
Czy tak będzie wyglądać świat w przyszłości?


Anna ma prawie piętnaście lat i jest nadmiarem. Od ponad dekady żyje w specjalnym ośrodku dla nadmiarów, gdzie uczy się jak być Użyteczną. Dziewczyna musi znać Swoje Miejsce w tym świecie albo inaczej może zostać przeniesiona do obozu pracy. Nastolatka wierzy we wszystko co zostaje jej powiedziane. Anna bardzo stara się, aby wszystko było idealnie... dopóki w ośrodku nie pojawia się Peter. Chłopak to rówieśnik dziewczyny i zjawił się na polecenie jej rodziców..


Nadmiar to coś zbędnego. Niepotrzebnego. Nie można być nadmiarem, jeśli ktoś cię potrzebuje. Nie można być nadmiarem, jeśli ktoś cię kocha.”

Już od samego początku książka wciąga i zarazem przeraża. Autorka tak realistycznie ukazała pranie mózgu jakiemu została poddana Anna, że samemu można w to wszystko uwierzyć. Podobała mi się idea Długowieczności, Deklaracji czy Rezygnacji. Gemma Malley stopniowo odkrywa przed czytelnikiem zasady działania społeczeństwa czy to jak funkcjonuje Władza. Wątek miłosny jest obecny, ale stanowi on tylko tło do historii i uzupełnia akcję, która rozkręca się powoli, by pod koniec lektury mocno przyspieszyć. Emocji i zaskakujących sytuacji na pewno nie zabraknie. Powieść, oprócz zapewnienia nam rozrywki, zmusza do zadania paru bardzo ważnych pytań. Na pewno sięgnę po kontynuację. Szczerze polecam!
 
Moja ocena: 6/6

Tytuł: Deklaracja
Tytuł oryginalny: The Declaration
Seria: Deklaracja/The Declaration #1
Autor: Gemma Malley
Premiera: 16.06.2010r.
Ilość stron: 312
Wydawca: Wydawnictwo Wilga
Cena: 29,90 zł

Deklaracja | W sieci | Jutro

Recenzja bierze udział w wyzwaniu Czytam fantastykę

03 lutego 2015

Filmowo: Dla Ciebie wszystko

Dawson Cole (James Marsden) to chłopak wychowywany w rodzinie uważanej w miasteczku za najbardziej niebezpieczną. Jego rodzina skłonna jest do przemocy, ma problemy z alkoholem i jest zamieszana w sprawy związane z narkotykami. Amanda Collier (Michelle Monaghan) z kolei wychowywana jest w tradycyjnych wartościach, które sprawiły, że chce zostać nauczycielką. Różnice pochodzenia oraz nieprzychylni ludzie sprawiają, że tych dwoje nie może być razem, choć oboje bardzo tego pragną. Dawson, który w młodości zabił człowieka, nie może się z tym pogodzić i pokutuje, żyjąc samotnie i pracując na platformach wiertniczych. Amanda wychodzi za mąż, ma dzieci, ale mimo to nie może zaznać szczęścia. Po latach dawni kochankowie spotykają się w rodzinnym miasteczku z okazji pogrzebu starego przyjaciela. Uczucia, którymi kiedyś się darzyli powracają, ale przeszłość i konflikty również powracają ze zdwojoną siłą.


To już kolejna ekranizacja książki Sparksa, a nie długo w kinach „Najdłuższa podróż”. Filmy te produkowane na masową skalę i tak jak już pisałam przy recenzji powieści mają bardzo podobny schemat. Chociaż nie powiem, przyjemnie się je ogląda. Tak samo było i z filmem „Dla Ciebie wszystko”.

Co do samych aktorów mogli wybrać na miejsce młodszego Dawsona kogoś innego bo jakoś mi nie pasował do tej postaci, a ze swoją przyszłą wersją nie ma nic wspólnego i nie są podobni do siebie pod żadnym względem, z innej strony przedstawiają się Linda Liberato i Michelle Monaghan - są podobne do siebie z wyglądu i można uznać je za jedną i tą samą osobę. W całej historii brakowało mi tej mrocznej rodziny Dawsona, który w książce mam wrażenie była lepiej ukazana, a tutaj tylko tak pobieżnie wspomniana. 

Obserwujemy wydarzenia z teraźniejszości oraz z przeszłości. Dzięki temu widzimy jak rozkwita miłość Amandy i Dawsona oraz przyczynę ich rozstania. Historia nie jest jakaś ciężka, więc film również nie wymaga wielkiego myślenia. Można się przy nim swobodnie zrelaksować. Najbardziej czekałam na te momenty, gdzie właśnie pojawiały się młodsze wersje naszych bohaterów, gdyż Amanda przekazywała naprawdę dużo radości i zarażała swoim uśmiechem.


Reżyseria: Michael Hoffman
Scenariusz: J. Mills Goodloe, Will Fetters
Gatunek: melodramat
Producent: USA
Premiera: 17 października 2014 (Polska)/15 października 2014 (świat)
Czas trwania: 1h 57 min
Tytuł oryginalny: The Best of Me

Obsada:
Michelle Monaghan – Amanda Collier
James Marsden – Dawson Cole
Luke Bracey – Młodszy Dawson
Liana Liberato – Młoda Amanda
Gerald McRaney – Tuck
Caroline Goodall – Evelyn
Sebastian Arcelus – Frank
Sean Bridgers – Tommy Cole
Rob Mello – Ted Cole

Zwiastun:

Na podstawie powieści Nicholasa Sparksa „Dla Ciebie wszystko”.